Aleja Pokoju 81 powstaje w krakowskiej dzielnicy Czyżyny. To pięciokondygnacyjny budynek klasy A z podziemnym parkingiem. Całkowita powierzchnia: 8,4 tys. mkw., z czego 7,6 tys. mkw. zajmą biura na wynajem. Na parterze przewidziano lobby i lokale usługowo-handlowe o łącznej powierzchni 800 mkw.
- Bryłę budynku stanowią dwa przenikające się prostopadłościany w układzie podłużnym - opowiada Wojciech Witek, współzałożyciel pracowni Iliard Architecture & Project Management, która zaprojektowała obiekt. - Prostokreślna forma architektoniczna, modułowe podziały, ciemna kolorystyka aluminiowych płyt elewacyjnych i dbałość o detal architektoniczny nadają bryle spójność i elegancję. Teren inwestycji nie jest duży, dlatego maksymalnie zoptymalizowaliśmy rozwiązania projektowe, m.in. wykorzystując różnice terenu, zaproponowaliśmy wyniesiony z gruntu garaż otwarty, wentylowany naturalnie.
Architekt zwraca też uwagę na wysoką notę projektu budynku w certyfikacji BREEAM. To prestiżowy i jeden z najpopularniejszych systemów wielopoziomowej oceny inwestycji, budynków i projektów infrastrukturalnych pod kątem zastosowanych ekologicznych rozwiązań. Aleja Pokoju 81 na etapie projektowym uzyskała ocenę „Very Good".
- Kraków potrzebuje zielonych rozwiązań, również w budownictwie - mówi Wojciech Witek. - My zawsze projektujemy tak, aby jak najszerzej korzystać z najnowszych, proekologicznych trendów. Na swoim koncie mamy projekt najbardziej ekologicznego biurowca Europy Środkowo-Wschodniej według certyfikacji BREEAM za rok 2017, tak więc nasze starania – jeśli spotkają się ze świadomością i otwartością inwestora, przekuwają się w namacalne rezultaty. Nie inaczej jest przy okazji Alei Pokoju 81. Kondygnacje biurowe w budynku zaprojektowane zostały jako przestrzenie typu open space, z optymalnym dostępem do światła dziennego. Przyszli najemcy będą mieli możliwość elastycznego dostosowania ich do własnych potrzeb, tworząc ergonomiczne miejsca pracy, gabinety czy sale konferencyjne - opowiada.
Biurowiec powstaje przy jednej z głównych arterii Krakowa. Dzięki dobremu skomunikowaniu z centrum i innymi częściami miasta, dworcem PKP czy usytuowaniu w pobliżu dróg wylotowych z miasta, przyszli użytkownicy będą mieli dogodny dojazd do miejsca pracy niemal z każdego zakątka stolicy Małopolski.