Zasiedzenie nieruchomości: posadził rabarbar na ziemi Politechniki Krakowskiej i zarobił 10 mln zł

3,5 hektara ziemi w Czyżynach należącej do Politechniki Krakowskiej zasiedział prywatny inwestor, który posadził tam rabarbar. Po zasiedzeniu nieruchomości zdecydował się na sprzedaż. Ziemie kupił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego za 10 mln złotych - informuje Onet.pl.

Publikacja: 12.03.2019 09:21

Zasiedzenie nieruchomości: posadził rabarbar na ziemi Politechniki Krakowskiej i zarobił 10 mln zł

Foto: Adobe Stock

Teren, o którym mowa, znajduje się w Krakowie pomiędzy aleją Bora-Komorowskiego i siedzibą Muzeum Lotnictwa. Graniczy on z osiedlem Akademickim i częścią pasa startowego. Obecnie ziemię porastają m.in.: krzaki, trawa czy niewielkie drzewa - podaje Onet.pl.

Czytaj także: Czy można zasiedzieć las państwowy?

Rabarbar i przejęcie ziemi Politechniki Krakowskiej

Do tej pory teren należał do Politechniki Krakowskiej. Ta najpierw w wyniku użytkowania wieczystego zarządzała ziemią od 1977 roku. Później – w 2005 roku – w wyniku zmian przepisów o szkolnictwie wyższym, ówczesny wojewoda małopolski stwierdził, że ziemia przechodzi na własność uczelni.

Tymczasem w 2006 roku prywatna osoba złożyła do Sądu Rejonowego w Nowej Hucie wniosek o zasiedzenie terenu uczelni. Domagał się on prawa własności do blisko pięć hektarów ziemi. Osoba, która skierowała sprawę do sądu, stwierdziła, że zarówno on, jak i jego rodzina od lat w tym miejscu uprawiają rabarbar. O sprawie informowaliśmy w Onecie już w połowie 2017 roku.

Wtedy sprawą zajmował się krakowski sąd. Sąd pierwszej instancji przez sześć lat zastanawiał się nad tym, kto w całym sporze ma rację. Przesłuchani zostali m.in. pracownicy Muzeum Lotnictwa Polskiego. Ci zeznali, że na sąsiednim terenie żadnego rabarbaru przez lata nie widzieli. Wymiar sprawiedliwości zdecydował jednak, że prywatny inwestor ziemię zasiedział i jest jej prawowitym właścicielem.

Politechnika odwołała się do Sądu Okręgowego, ten jednak zgodził się z Sądem Rejonowym i osoba prywatna przejęła ostatecznie za darmo 3,5 hektara terenów ziemi.

Przejął ziemię za darmo, urzędnicy zapłacą mu duże pieniądze

Od tamtej chwili minęło półtora roku, a rezolutny inwestor pozbył się zasiedzianej ziemi. Jak dowiedział się Onet z propozycją kupna gruntów zwrócili się do przedsiębiorcy przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Powód? Na sąsiadujących gruntach urzędnicy planują stworzenie Małopolskiego Centrum Nauki (MCN). Przedstawiciele urzędu uznali również, że do realizacji projektu będzie potrzebna ziemia, która została zasiedziana. Stąd propozycja.

- Dokonano analizy wielu lokalizacji i jedynie ta ze względów własnościowych i kosztowych była możliwa do wykorzystania pod potrzeby MCN - wyjaśnia w rozmowie z Onetem Filip Szatanik, rzecznik biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

Cena zakupu wyniosła 10 milionów złotych. - Kwota została zapłacona jednorazowo. Zakup gruntu był współfinansowany z projektu unijnego - tłumaczy rzecznik Szatanik.

Zasiedzenia w Krakowie. Leśnicy chcą zasiedzieć cmentarz

Tymczasem plaga zasiedzeń w Krakowie jest coraz większa. Pod koniec stycznia tego roku pisaliśmy w Onecie, że Nadleśnictwo Myślenice chce zasiedzieć teren, na którym władze miasta zaplanowały budowę cmentarza. Teren gmina kupiła go od kościoła, choć duchowni nie wiedzą dokładnie w jakich latach byli właścicielami. Leśnicy przekonują, że teren należał do przedwojennego majątku leśnego "Tyniec". Sprawą zajął się Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórze. Dodatkowo plan zagospodarowania przestrzennego, który szczegółowo określa, co może powstać na spornym gruncie, również został zaskarżony. Zastrzeżenia ma do niego krakowska prokuratura.

Inny przykład, który opisaliśmy w Onecie to przypadek prywatnej osoby, która postawiła wozy cyrkowe na ziemi należącej do miasta. Chodzi o atrakcyjne grunty w dzielnicy Krowodrza przy ulicy Pielęgniarek w sąsiedztwie przystanku tramwajowego "Bratysławska".

To tylko dwa przypadki. Tymczasem w ciągu ostatnich 10 lat w Krakowie przez zasiedzenie przejęto blisko 300 działek należących do miasta.

Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Sądy i trybunały
Nowy plan Adama Bodnara. Sędziom mają pomagać studenci prawa
Prawo na świecie
Jest wyrok sądu ws. Romana Polańskiego i brytyjskiej aktorki
W sądzie i w urzędzie
Upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci. Jak zrobić to zgodnie z prawem?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Prawo
Czy Szymon Hołownia studiował w Collegium Humanum? Eksperci tłumaczą
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska