- Wzrost napędziła głównie nowoczesna powierzchnia biurowa, której dostępność stawia miasto na piątym miejscu w kraju – wskazują eksperci CBRE. - W ubiegłym roku przybyło aż 85 tys. mkw. takiej przestrzeni.
Analitycy CBRE przewidują, że wartość inwestycji w Poznaniu będzie rosła m.in. dzięki jednej z najwyższych stóp zwrotu w Polsce, wyższej niż np. w Trójmieście czy Katowicach.
Hotele, mieszkania, jakość życia
- Silna pozycja Poznania w sektorze nieruchomości to efekt m.in. długich tradycji biznesowych i niemal najniższego bezrobocia w kraju. Jest to też duży ośrodek akademicki, naukowy i targowy, z dobrym położeniem między Berlinem i Warszawą – wyjaśnia cytowany w komunikacie CBRE Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dla inwestorów istotne są jednak nie tylko wskaźniki makroekonomiczne, ale też jakość życia w mieście, dlatego rozwijamy ofertę kulturalną, transport publiczny, bazę hotelową i restauracyjną, współorganizujemy wydarzenia sportowe. Co roku powstają tysiące mieszkań, a nowoczesna powierzchnia biurowa właśnie przekroczyła 550 tys. mkw. Obserwujemy również wzrost zainteresowania nieruchomościami alternatywnymi, jak np. domy studenckie, domy seniora czy apartamenty na wynajem.
W 2019 roku wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Poznaniu wzrosła o 55 proc., (rok do roku), co przekracza średnią wartość z ostatnich pięciu lat o aż 48 proc.
Biurowa czołówka
- W ubiegłym roku najwięcej zainwestowanego kapitału w Poznaniu pochodziło z Francji, jednak rynek był zdywersyfikowany, bez mocnej przewagi inwestorów jednej narodowości – podaje CBRE w komunikacie. - Kapitał z różnych krajów przyciągały wysokie zyski. W sektorze biurowym w Poznaniu najbardziej ambitne transakcje plasują się na poziomie 6,3 proc., co stawia miasto na czwartym miejscu w kraju pod względem oczekiwanych zwrotów. W tej kwestii stolica Wielkopolski wyprzedza nawet tak duże rynki jak Trójmiasto czy Katowice. Rok 2019 umocnił silną pozycję biurowców stolicy Wielkopolski wśród innych miast regionalnych.