Rekordowo droga warszawska wieża, cenna działka w Gdyni

Metr mieszkania na 42. piętrze apartamentowca Złota 44 w stolicy kosztował 42,6 tys. zł. W Gdyni za działkę o powierzchni ok. 18,5 tys. mkw. deweloper zapłacił 57,9 mln zł.

Aktualizacja: 18.02.2021 18:54 Publikacja: 18.02.2021 18:24

Apartamentowiec Złota 44 w Warszawie – tu padają rekordy cen

Apartamentowiec Złota 44 w Warszawie – tu padają rekordy cen

Foto: AdobeStock

Ubiegłoroczne rekordy na rynku nieruchomości sprawdza Cenatorium na podstawie własnej bazy danych transakcyjnych. Jakie ceny obowiązywały w tym pandemicznym czasie na rynku mieszkań, jakie na rynku działek budowlanych?

– W 2020 rok rynek nieruchomości wkroczył z wielkim impetem. Rozgrzany w poprzednich latach popyt nakręcał dalszy wzrost cen nieruchomości, które w marcu znienacka wyhamowała pandemia Covid-19. Wielu oczekiwało, że paraliżujący gospodarkę koronawirus szybko sparaliżuje także ceny mieszkań – mówi Anna Karaś, starszy analityk ds. rynku nieruchomości w Cenatorium. – Polacy zacierali ręce, czekając na okazje.

Spodziewanych wielkich przecen jednak nie było. Rynek się nie załamał. Wręcz przeciwnie. – Ceny rosły nadal, choć już wolniej – zauważa Anna Karaś.

Ekspertka podaje, że w 2020 roku rekordy cen w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania padły w stolicy. – Chodzi o rozpoznawalny już chyba w całej Polce Żagiel Libeskinda, czyli apartamentowiec Złota 44 – mówi ekspertka. – Na wyższych kondygnacjach tej wieży ceny przekraczają 40 tys. zł za mkw. To właśnie w tym budynku w 2020 roku sprzedano najdroższy lokal, licząc za mkw. Cena transakcyjna wyniosła 42,6 tys. zł za mkw. Cena całkowita to 5 mln zł.

117-metrowe mieszkanie jest położone na 42. piętrze. – To jednak nie rekord, jeśli chodzi o całkowitą wartość inwestycji – zwraca uwagę Anna Karaś. – Za stołeczny apartament na ulicy Podchorążych 83, o krok od bramy Łazienek Królewskich, zapłacono 7,7 mln zł. Mieszkanie o powierzchni 274 mkw. znalazło się na szczycie najdroższych transakcji w 2020 roku – podkreśla.

Drugie miejsce (pod względem ceny całkowitej) zajmuje mieszkanie (także 274 mkw.) w tym samym warszawskim apartamentowcu. Na ten luksusowy lokal klient wydał 7,6 mln zł. Trzecie miejsce należy do Złotej – 161-metrowe mieszkanie kosztowało 6 mln zł.

– Na rynku wtórnym trudniej o ceny sięgające 40 tys. zł za metr czy transakcje powyżej 5 mln zł, choć i takie się zdarzają – mówi ekspertka Cenatorium. – Szczyt zestawienia lokali z drugiej ręki kupionych w 2020 roku otwiera Kraków z apartamentem w prestiżowej inwestycji Angel Wawel przy ulicy Koletek 12. Za mieszkanie o powierzchni 33,4 mkw. zapłacono 39,8 tys. zł za mkw. Widok na Wawel jest w cenie, i to nie byle jakiej – podkreśla.

Anna Karaś dodaje, że na szczyty cenowych rankingów potrafi wznieść mieszkania także widok na morze.

– W większości nadmorskich kurortów ceny rzadko sięgają jednak kwot notowanych w stolicy. W Mielnie, Dziwnówku czy Świnoujściu ceny apartamentów z najwyższej półki sięgają 20–25 tys. zł za mkw. W 2020 roku na szczyt zestawienia wybiła się jednak kultowa Jurata z nowo wybudowanym apartamentowcem w sercu kurortu – wskazuje. – Widok na zatokę z apartamentu z dużym tarasem na ostatnim drugim piętrze wyceniono na 39,1 tys. zł za mkw. Za lokal o powierzchni 66,5 mkw. zapłacono więc 2,6 mln zł. W zestawieniu najdroższych transakcji znalazła się także Gdynia i kilkunastoletni już wieżowiec Sea Towers. Widok na zatokę z 30. piętra 200-metrowego apartamentu wyceniono na 5,4 mln zł. Cena mkw. plasowała się jednak na średnim poziomie – 25 tys. zł.

W Krakowie za 59,7-metrowe używane mieszkanie przy ul. Sukienniczej klient zapłacił 38,5 tys. zł za mkw., czyli w sumie ponad 2,3 mln zł. W Warszawie na 53,5-metrowy apartament przy ul. Twardej wydano – już na rynku wtórnym – 35,8 tys. zł (ponad 1,9 mln zł). W tym samym apartamentowcu sprzedano w ubiegłym roku 52-metrowy lokal. Cena transakcyjna wyniosła 36 tys. zł za metr, czyli 1,9 mln zł.

Analitycy Cenatorium zwracają też uwagę na dużą aktywność inwestorów na rynku gruntów budowlanych. Ceny ziemi osiągały bardzo wysokie wartości.

– Najwięcej transakcji w cenach przekraczających 20 mln zł odnotowaliśmy w stolicy, głównie na Mokotowie. Najwyższą cenę za mkw. w pierwszej połowie 2020 r. zapłaciła firma Matexi. Na działkę o powierzchni ponad 1,3 tys. mkw. deweloper wydał 20,9 mln zł, co daje 15,5 tys. zł za metr – podaje Anna Karaś. – 35 mln zł zapłaciła firma Aurec Capital Development za działkę przy ulicy Jutrzenki w warszawskich Włochach, gdzie planuje budowę wieloetapowej inwestycji Miasteczko Jutrzenki. Działka o powierzchni 16,6 tys. mkw. wraz z pozwoleniem na budowę została sprzedana pod koniec czerwca 2020 r. za 2,1 tys. zł za mkw. Ten sam deweloper jeszcze w styczniu ub.r. przeznaczył 23,3 mln zł na zakup działki przy ulicy Traktorzystów w stołecznym Ursusie. Działka o powierzchni 12,3 tys. mkw. pozwoli na budowę wieloetapowego osiedla Miasteczko Ursus – opowiada.

W Gdyni padł rekord dotyczący całkowitej wartości transakcji. Deweloper Allcon nabył działkę o powierzchni ponad 18,5 tys. mkw. przy ul. Kieleckiej. Cena całkowita wyniosła 57,9 mln zł. Na tym gruncie firma planuje kompleks budynków mieszkalno-usługowych o powierzchni użytkowej 55 tys. mkw.

10 marca 2020 roku w Gdańsku, przy ulicy Żytniej 23, została sprzedana działka o powierzchni ponad 2,3 tys. mkw. Cena transakcyjna to niemal 33,1 mln zł, co daje kwotę ok. 14,2 tys. zł za mkw.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie