Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom:
- Zacznijmy od tego, że przepisy inaczej określają wymagania techniczne wobec mieszkań i lokali użytkowych. Łatwiej jednak przekwalifikować lokal mieszkalny na użytkowy niż odwrotnie. Prawo budowlane wymaga pozwolenia na zmianę przeznaczenia pomieszczeń mieszkalnych na przykład na sklep (art. 71 prawa budowlanego).
Jeśli spojrzymy na ten problem przez pryzmat kodeksu cywilnego, to zgodnie z art. 140 kodeksu właściciel może w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego korzystać z rzeczy, z wyłączeniem innych osób.
Jednak art. 16 ustawy o własności lokali przewiduje, że gdy rażąco lub uporczywie naruszany jest porządek domowy lub przez niewłaściwe zachowanie czyni się niemożliwym korzystanie z innych mieszkań lub nieruchomości wspólnej - wtedy wspólnota mieszkaniowa może wystąpić do sądu o sprzedaż tego lokalu w drodze licytacji. Natomiast w sytuacji, gdy korzystanie z lokalu użytkowego spowoduje zwiększenie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, wspólnota może podjąć uchwałę obciążającą właściciela większymi opłatami z tego tytułu.