Genowefa Baziuk-Płaska, ze Stowarzyszenia Wspólny Dom
- Gdy zarząd wspólnoty jest kilkuosobowy, wówczas oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie (art. 21 ust. 2 ustawy o własności lokali). Oświadczenie woli to uzewnętrzniony zamiar wywołania skutku prawnego. Jest to więc zamiar połączony z komunikatem podającym ten zamiar do wiadomości innych osób.
Oświadczenie woli może być wyrażone w bardzo różny sposób. Może to być potakiwanie lub zaprzeczenie ruchem głowy (choć np. na targu końskim w Skaryszewie jest to przybicie dłonią o dłoń kontrahenta). Najczęściej oświadczenie woli ma formę umowy, zlecenia lub zamówienia.
Zwykle są one wyrażone na piśmie, mogą jednak mieć także formę słowną, np.: "Proszę przygotować te materiały, odbiorę je pojutrze", czy też "Niech pan przystępuje do naprawy niezwłocznie, zapłacimy".
W powyższych formach występuje wyraźne oświadczenie woli. Obok nich może mieć miejsce "dorozumiane oświadczenie woli", np.zarząd wspólnoty wymówił pracę dozorcy. Ale następnego dnia (po dacie wymówienia) dozorca przyszedł jednak do pracy, a zarząd nie zaprotestował. Czyli zaakceptował kontynuowanie pracy przez dozorcę (być może dlatego, że nie znalazł nowego), a czynności prawnej dokonał milcząco.