Odpowiada Jacek W. Kulig - dyrektor techniczny Dryvit Systems
– Proszę sprawdzić, czy daszek jest uszczelniony od spodu. Często wilgoć przedostaje się do wnętrza systemu ocieplenia poprzez szczeliny, których (z powodu braku wiedzy na ten temat lub zaniedbania) odpowiednio nie zabezpieczono.W przypadku elementów wysuniętych ponad powierzchnię elewacji, takich jak daszki, gzymsy czy parapety, woda może się dostać do środka systemu nie tylko od góry, ale także od spodu. Jeżeli pomiędzy daszkiem a miejscami styku z systemem uszczelnienie od góry zostało wykonanie poprawnie, ale dół nie został odpowiednio zabezpieczony, to ten szczegół potrafi w bardzo dużym stopniu narazić część elewacji na uszkodzenie. Dzieje się tak zwłaszcza przy silnym wietrze i zacinającym deszczu, kiedy woda pełznie po elewacji w górę. Nawet gdy warstwa bazowa zostanie skrupulatnie wykonana, to wilgoć może pojawić się między powłokami systemu. A jak wiadomo, zawilgocenie może stać się początkiem poważniejszych problemów, czyli pękania i odpadania tynku.
Wykonanie odpowiedniego uszczelnienia tego miejsca jest bardzo proste i niedrogie, nie zajmuje również wiele czasu. Wiele profesjonalnych firm standardowo stosuje takie uszczelnienie w miejscu styku np. daszka, parapetu z krawędzią ocieplenia, gdzie zawsze może pojawić się minimalna szczelina, którą należy odpowiednio uszczelnić.
Należy pamiętać, że system musi być poprawnie zakończony wywiniętą siatką i warstwą bazową oraz materiałem, który będzie zapewniał odpowiednią przyczepność uszczelnienia, np. środkiem gruntującym, farbą itp. Uszczelnienie wykonuje się albo za pomocą taśmy rozprężnej, która ma odpowiednie parametry, jeśli chodzi o odporność na wilgoć, lub też za pomocą masy plastycznej (uszczelniacz silikonowy lub akrylowy). Są to zazwyczaj produkty rekomendowane przez producenta ocieplenia. Jeśli jest poprawnie wykonane, uszczelnienie takie jest proste i niezawodne.