A co zrobić, jeśli kupiliśmy nieruchomość przed tą datą? Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującej do końca 2006 r., opodatkowania można uniknąć, jeżeli uzyskane ze sprzedaży pieniądze zostaną zainwestowane w kolejną nieruchomość, która może być wykorzystana na cele mieszkaniowe. Warunkiem jest, aby reinwestycja była dokonana w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży.
– Ta regulacja została wykreślona z ustawy w ramach zmian wprowadzonych od początku 2007 r. Niemniej jednak, ma zastosowanie do nieruchomości nabytych przed końcem 2006 r., niezależnie od tego, kiedy zostaną sprzedane przez indywidualnego inwestora – mówi Katarzyna Klimkiewicz, senior manager w TPA Horwath, firmie zajmującej się doradztwem podatkowym.
Jeśli nieruchomość (mieszkanie, dom lub działkę budowlaną) kupiliśmy przed 1 stycznia 2007 r., to w momencie sprzedaży opodatkowaniu podlega cały przychód, czyli ustalona cena sprzedaży, a podatek wynosi 10 proc. od tej kwoty. Jeśli natomiast nieruchomość kupiliśmy po 1 stycznia 2007 r., wówczas w momencie sprzedaży musimy zapłacić podatek dochodowy od zysku osiągniętego na transakcji, np. jeśli kupiliśmy mieszkanie za 300 tys. zł, sprzedaliśmy je za 600 tys., to opodatkowaniu podlega zysk w wysokości 300 tys. zł. Ten zysk może być pomniejszony o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości, a także odpowiednio wyliczone odpisy amortyzacyjne.
Czy nowe przepisy są mniej korzystne dla podatników? Niekoniecznie, gdyż z uwagi na gwałtowny wzrost cen nieruchomości w ostatnich latach – opodatkowanie sprzedaży nieruchomości nabytych przed końcem 2006 r. może być wyższe, pomimo niższej stawki nominalnej podatku dochodowego, niż opodatkowanie sprzedaży nieruchomości według nowych zasad.
W jaki sposób opodatkowania można uniknąć? Podatku dochodowego nie musimy płacić, jeżeli nieruchomość zostaje sprzedana po upływie co najmniej pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie (chyba że zbycie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej). Ustawodawca dopuścił możliwość pozostawienia zysku osiągniętego ze sprzedaży nieruchomości bez opodatkowania, pod warunkiem że inwestowanie w nieruchomości nie nosi znamion działalności gospodarczej, a następuje wyłącznie w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych podatnika.