Może się bowiem okazać, że kupiona działka rekreacyjna znajduje się na zanieczyszczonym terenie, co będzie skutkowało np. koniecznością jej rekultywacji. Może się również zdarzyć, że grunt leży w strefie ochronnej, co znacznie ograniczy plany inwestorskie. Przed podpisaniem umowy kupna działki wakacyjnej warto więc zażądać od dotychczasowego właściciela oświadczenia, z którego będzie wynikać, że na terenie nieruchomości nie były składowane jakiekolwiek substancje niebezpieczne, a grunt i wody gruntowe na terenie nieruchomości nie zostały zanieczyszczone. Przed kupnem działki można również sprawdzić, czy nie leży np. w strefie ochrony konserwatorskiej.
Wszelkie wątpliwości w tej kwestii powinien wyjaśnić aktualny plan zagospodarowania przestrzennego. – Analiza planu pozwoli także ustalić przeznaczenie obszaru, na jakim leży kupowana działka, np. czy są to tereny zieleni, rekreacji czy zabudowy mieszkaniowej, oraz czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie jest planowana droga lub inny obiekt, który mógłby w przyszłości niekorzystnie wpłynąć na wartość lub walory użytkowe działki rekreacyjnej – zaznacza Michał Winiarz z kancelarii prawnej Magnusson.
Szczególną uwagę przy zakupie działki rekreacyjnej należy zwrócić na to, czy nie jest to przypadkiem nieruchomość rolna. – Wówczas trzeba będzie sporządzić dwie umowy w formie aktu notarialnego – warunkową i umowę przeniesienia własności nieruchomości. Obowiązek zawarcia pierwszej umowy warunkowej wynika z przyznanego Agencji Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu, z którego może ona skorzystać w ciągu miesiąca od dnia otrzymania zawiadomienia o zawarciu umowy. Jeżeli agencja nie skorzysta ze swojego uprawnienia, własność nieruchomości przenoszona jest na nabywcę drugą umową zawartą w formie aktu notarialnego – tłumaczy Agnieszka Pieńkowska z kancelarii prawniczej DeBenedetti Majewski Szcześniak.
Treść samej umowy sprzedaży działki rekreacyjnej nie różni się zbytnio od umów dotyczących sprzedaży innych nieruchomości gruntowych. Przede wszystkim musi być zawarta w formie aktu notarialnego. – Umowa zawarta np. w zwykłej formie pisemnej nie będzie ważna i nie będzie mogła stanowić podstawy wpisu nabywcy działki jako właściciela w księdze wieczystej – sugeruje Pieńkowska. – W przypadku zawarcia przedwstępnej umowy nabycia działki nie ma obowiązku zawierania jej w formie aktu notarialnego, jednakże z uwagi na bezpieczeństwo obrotu warto ją również podpisać w obecności notariusza – dodaje.
W treści każdej umowy sprzedaży nieruchomości powinien się znaleźć m.in. dokładny opis nieruchomości zgodny z informacjami zawartymi w księdze wieczystej oraz wypisem i wyrysem z rejestru gruntów. Jeśli działka jest zabudowana, umowa powinna zawierać opis znajdujących się na niej obiektów oraz ich stanu.