Będzie europejska sieć informacji przestrzennej

Nie ruszając się z domu, będzie można uzyskać online informacje o interesującej nas działce. Wszystko za sprawą geoportalu

Publikacja: 10.10.2008 07:57

Będzie europejska sieć informacji przestrzennej

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

W Polsce dane o przestrzeni gromadzą różne instytucje publiczne i samorządowe – od powiatów po ministerstwa. Zebranie wszystkich , np. dotyczących konkretnej nieruchomości, wymaga pracy i czasu. W przyszłości ma to się zmienić, a to za sprawą dyrektywy Inspire.

[srodtytul]Wdrażamy Inspire[/srodtytul]

Rok temu przyjął ją Parlament Europejski. Położyła podwaliny pod europejski system wymiany informacji o przestrzeni. Pierwszym aktem prawnym niezbędnym do jej wdrożenia jest ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej. Ma wejść w życie do połowy maja 2009 r. W tej chwili trwają prace nad jej projektem.

– Na podstawie tej ustawy rozpocznie działalność geoportal ([link=http://www.geoportal.gov.pl]www.geoportal.gov.pl[/link]) – mówi Jacek Jarząbek, wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

[b]Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Wystarczy, że kliknie myszką, by nie ruszając się z domu, zdobył informacje o interesującej nieruchomości, i to nie tylko położonej w Polsce, ale i w innych państwach europejskich[/b]. Dowie się więc np., jakie jest położenie nieruchomości, adres, powierzchnia, granice, czy leży na terenie przyrodniczo chronionym (np. na obszarze Natura 2000). Nie uzyska natomiast danych o jej stanie prawnym. Z geoportalu skorzystają również urzędy. Dużo łatwiej będą się mogły wymieniać informacjami.

[b]Te informacje, bez względu na to, czy dotyczą Hiszpanii czy Polski, mają być przygotowane według jednakowych standardów. Inne kraje unijne też przygotowują się do wdrożenia Inspire.[/b]

[srodtytul]Co to takiego geoportal[/srodtytul]

[b]Geoportal to katalog z adresami wszystkich dostępnych baz danych o przestrzeni, w tym nieruchomościach.[/b] Będzie prowadził go główny geodeta kraju. Portal ma funkcjonować na poziomie centralnym oraz lokalnym (województw, powiatów).

– Nie oznacza to, że do 15 maja 2009 r. wszystkie dane o przestrzeni będą musiały mieć formę elektroniczną. Do sieci będą trafiać sukcesywnie.

Według wiceprezesa Jarząbka nie ma jeszcze szacunków, ile geoportal będzie kosztował budżet państwa. W jego ocenie najdroższe będzie przygotowanie metadanych, czyli np. informacji, kto jest autorem zdjęcia lotniczego, kiedy ono powstało itd.

W tej chwili Komisja Europejska pracuje nad rozporządzeniami wdrażającymi dyrektywę w życie. Te przepisy będą obowiązywać Polskę bezpośrednio, ale GUGiK chce przygotować krajowe uregulowania.

– Chodzi o to, by uwzględniały specyfikę Polski – wyjaśnia wiceprezes Jarząbek.

[srodtytul]Różne instytucje i dane [/srodtytul]

Zdaniem dr. Tomasza Nałęcza z Państwowego Instytutu Geologicznego projekt nie rozwiązuje wszystkich problemów.

– Dane na ten sam temat zbierają różne instytucje. Dotyczące np. rzek: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, regionalne zarządy gospodarki wodnej oraz Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej – wyjaśnia dr Nałęcz. – Kiedy trafią do geoportalu, powstanie bałagan, ponieważ się różnią i okaże się np., że ta sama rzeka ma różny bieg.

Geodeta Ryszard Staniszewski uważa zaś, że projekt idzie za daleko.

– Inspire dotyczy danych typowo przestrzennych, określających położenie lub obszar geograficzny – twierdzi. – Nie powinny więc trafić do niej dane o sieci uzbrojenia. Strach pomyśleć, co mogłoby się stać, gdyby wykorzystała je niepowołana osoba.

[ramka][b]Przykładowe dane z geoportalu [/b]

- system siatek geograficznych,

- nazwy obszarów geograficznych (obszarów, regionów, miejscowości, miast, przedmieść, osiedli),

- adresy (nazwy ulic, numery budynków, kod pocztowy),

- działki ewidencyjne,

- drogi, linie kolejowe,

- wodociągi, kanalizacja,

- linie energetyczne, hydrograficzne,

- obszary chronione (parki narodowe, krajobrazowe, obszary Natura 2000),

- ukształtowanie terenu,

- dane geologiczne, ortoobrazy (zdjęcia satelitarne, lotnicze).[/ramka]

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

[link=mailto:r.krupa@rp.pl]r.krupa@rp.pl[/link][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo