W Polsce dane o przestrzeni gromadzą różne instytucje publiczne i samorządowe – od powiatów po ministerstwa. Zebranie wszystkich , np. dotyczących konkretnej nieruchomości, wymaga pracy i czasu. W przyszłości ma to się zmienić, a to za sprawą dyrektywy Inspire.
[srodtytul]Wdrażamy Inspire[/srodtytul]
Rok temu przyjął ją Parlament Europejski. Położyła podwaliny pod europejski system wymiany informacji o przestrzeni. Pierwszym aktem prawnym niezbędnym do jej wdrożenia jest ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej. Ma wejść w życie do połowy maja 2009 r. W tej chwili trwają prace nad jej projektem.
– Na podstawie tej ustawy rozpocznie działalność geoportal ([link=http://www.geoportal.gov.pl]www.geoportal.gov.pl[/link]) – mówi Jacek Jarząbek, wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
[b]Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Wystarczy, że kliknie myszką, by nie ruszając się z domu, zdobył informacje o interesującej nieruchomości, i to nie tylko położonej w Polsce, ale i w innych państwach europejskich[/b]. Dowie się więc np., jakie jest położenie nieruchomości, adres, powierzchnia, granice, czy leży na terenie przyrodniczo chronionym (np. na obszarze Natura 2000). Nie uzyska natomiast danych o jej stanie prawnym. Z geoportalu skorzystają również urzędy. Dużo łatwiej będą się mogły wymieniać informacjami.