Gwałtownie przerwana hossa. Rynek czeka hibernacja?

Liczne otwarcia, bardzo duży popyt, plany nietuzinkowych inwestycji. Do niedawna na rynku hoteli panował niespotykany wcześniej boom. Co będzie dalej?

Publikacja: 02.04.2020 18:15

Wiele słabszych obiektów hotelowych będzie musiało czasowo zawiesić swoją działalność

Wiele słabszych obiektów hotelowych będzie musiało czasowo zawiesić swoją działalność

Foto: materiały prasowe

Na wyjątkowy rozwój rynku hotelarskiego w ubiegłym roku wskazuje najnowszy raport firmy Emmerson Evaluation. Prognozy były równie optymistyczne. Tymczasem, jak komentuje Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation, raport okazuje się podsumowaniem kończącej się hossy w sektorze. – Rozwój pandemii i czas jej trwania będą miały daleko idące negatywne skutki dla całej branży turystycznej – mówi.

Według danych GUS w połowie 2019 r. w Polsce działało ponad 2,6 tys. hoteli oferujących ok. 286 tys. miejsc noclegowych. Nowych obiektów przybyło w 11 województwach. Jak podaje Emmerson Evaluation (dane własne), w całym ubiegłym roku najwięcej hoteli pojawiło się w stolicy (wzrost o 5,8 proc.).

Podobny wzrost (5,6 proc.) odnotowano w pasie nadmorskim (Świnoujście, Kołobrzeg, Półwysep Helski). W czołówce znalazł się także Poznań, ze wzrostem na poziomie 4,8 proc. Ok. 3-proc. wzrost liczby hoteli odnotowano w Trójmieście, Wrocławiu i Łodzi, a 2,3-proc. – w pasie górskim (Zakopane, Karpacz, Beskidy). W Szczecinie oraz w głównych miastach aglomeracji śląskiej (Katowice, Gliwice) nie oddano nowych hoteli.

Ale to w Szczecinie inwestorzy planowali (stan na luty tego roku) otworzyć niedługo cztery nowe hotele oferujące łącznie 997 pokoi. To m.in. Courtyard by Marriott i Moxy w budynku dawnego domu towarowego Posejdon.

W Katowicach w 2021 r. planowane jest otwarcie m.in. hotelu sieci PURO, który ma zaoferować 200 pokoi oraz hotelu Nova Silesia ze 144 pokojami. - W Gliwicach portfolio hoteli ma się powiększyć o 4-gwiazdkowy hotel Alpha - wskazuje Emmerson Evaluation. - Z szacunków wynika, że do końca 2021 r. w Trójmieście ma powstać 13 nowych hoteli. W Gdańsku nowe obiekty miałyby się pojawić głównie na Wyspie Spichrzów i w ścisłym centrum. Natomiast w Gdyni planowane są dwa nowe hotele - 14 Avenue i Hotel przy Morskiej. W sumie mają zaoferować 135 pokojów.

W Łodzi do 2021 r. planowanych jest siedem nowych obiektów w standardzie trzech, czterech i pięciu gwiazdek. - Najbardziej wyczekiwane obiekty to hotel Hampton by Hilton oraz pierwszy 5-gwiazdkowy hotel w tym mieście – L Hotel na terenie Lasu Łagiewnickiego - mówią eksperci. - W najważniejszych lokalizacjach w pasie nadmorskim do 2021 r. planowane jest otwarcie pięciu hoteli. Wśród nich są hotele 4-gwiazdkowe Radisson Resort i Hilton Garden Inn w Kołobrzegu oraz 5-gwiazdkowy Hilton Świnoujście Resort &SPA, a także 5-gwiazdkowy MGallery w Juracie.

W Warszawie w 2019 r. otwarto sześć nowych hoteli, do 2021 r. planowane jest otwarcie minimum 16 kolejnych. Na rynek warszawski mają wkroczyć po raz pierwszy takie marki jak Royal Tulip i AC hotel. Nowe obiekty planują otworzyć także marki obecne już na stołecznym rynku – Holiday Inn i Hampton by Hilton. Planowane inwestycje w ciągu najbliższych dwóch lat mają dostarczyć 3,6 tys. pokoi hotelowych.

We Wrocławiu w planach jest wybudowanie ośmiu hoteli, które mogłyby dostarczyć na rynek łącznie 922 pokoje. To m.in. 4-gwiazdkowy Q Hotel Plus, który miałby być największym obiektem w Polsce należącym do tej sieci i oferować 209 pokoi. W centrum Starego Miasta w wyniku modernizacji pałacu Leipzigera deweloper planuje otwarcie 5-gwiazdkowego hotelu (91 pokoi).

- W obrębie Starego Miasta przy ulicy Kościuszki modernizowana jest kamienica, w której będzie się mieścić 5-gwiazdkowy hotel pod marką Indigo. Ma to być trzeci obiekt tej marki w Polsce, po Warszawie i Krakowie - podają autorzy raportu. - W Krakowie jest przewidywany 13-proc. wzrost podaży pokoi hotelowych w ciągu najbliższych dwóch lat. Do ciekawszych inwestycji można zaliczyć adaptację kamienicy, w której planowane jest otwarcie pierwszego w Polsce 5-gwiazdkowego obiektu Autograph Collection Hotels, marki należącej do sieci Marriott International.

Mniejszy, bo 9,3-proc. wzrost podaży pokoi hotelowych przewidywany jest w Poznaniu. W najbliższych dwóch latach nowe otwarcia obiektów hotelowych są zapowiadane głównie w centrum miasta. Obok Starego Rynku planowane jest otwarcie obiektu Sure Hotel by Best Western. W ścisłym centrum miasta ma powstać obiekt należący do sieci Marriott International – AC by Marriott, który będzie oferował 150 pokoi. Ma on powstać w wyniku modernizacji nieruchomości, która dotychczas pełniła funkcję handlowo-biurową.

- W pasie górskim w najbliższych dwóch latach najbardziej interesujące projekty mają powstać w Zakopanem i Wiśle - wskazuje Emmerson Evaluation. - To Four Points by Sheraton, Mountain Diamond i Cristal Mountain Resort. Niestety, jednym z najbardziej prawdopodobnych naszym zdaniem skutków pandemii dla branży hotelarskiej będzie wstrzymanie lub nawet rezygnacja z części wyżej wymienionych projektów. Na chwilę opracowania raportu trudno realnie ocenić potencjalną skalę tego zjawiska - tłumaczą eksperci firmy.

Dariusz Książak komentuje, że dziś niezwykle trudno przewidzieć następstwa epidemii. - W krótkim okresie negatywnie wpłynie na całą branżę turystyczną. Część, jeśli nie większość nowych inwestycji zostanie przesunięta w czasie - ocenia. - Realizacja niektórych projektów może zostać też zarzucona na co najmniej kilka najbliższych lat.

Podkreśla, że to turystyka (w tym hotele oraz inne obiekty wypoczynkowe) ucierpiała na pandemii w pierwszej kolejności i jeszcze długo będzie odczuwać jej skutki. - W związku z zamknięciem granic drastycznie zmniejszył się ruch turystyczny, który bezpośrednio przekłada się na spadek obłożenia hoteli - mówi.

Swoje zrobiły też kolejno wprowadzane restrykcje. Teraz w hotelu można przebywać już tylko na kwarantannie.

– Wiele słabszych obiektów czeka czasowe zawieszenie bądź całkowite zamknięcie biznesu. Również przyszłość obiektów, które większość swojego obłożenia zawdzięczały różnego rodzaju cyklicznym eventom i wydarzeniom (rozrywkowym, muzycznym, branżowym) stoi pod dużym znakiem zapytania – mówi prezes Emmerson Evaluation. – Nieco spokojniejsi mogą być jedynie właściciele i zarządcy hoteli posiadający odpowiednio duże rezerwy kapitału, aby przetrwać ciężki okres. Jednak i oni muszą się liczyć z dużą skalą strat – podsumowuje Dariusz Książak. - Podobnie jak inwestorzy, którzy kupili pokoje w condohotelach lub lokale obiektach z apartamentami wypoczynkowymi.

Eksperci Emmerson Evaluation oceniają, że takie obiekty mogą ucierpieć nawet bardziej niż tradycyjne sieci hotelowe. - Prawdopodobna jest też prawie całkowita hibernacja rynku sprzedaży apartamentów wakacyjnych do końca bieżącego roku - twierdzi szef firmy. - Potencjalni inwestorzy w okresie tak dużej niepewności gospodarczej mogą nie być skłonni do zakupu takich nieruchomości.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie