Podaż mieszkań na rynku wtórnym przewyższa popyt i przy zawieraniu transakcji coraz łatwiej wynegocjować znaczne obniżki. Widać to zjawisko w tabeli obok. Mniejsze niż kilka miesięcy temu zainteresowanie kupnem mieszkań wynika z trudności w uzyskaniu kredytu.
Są natomiast sygnały, np. z agencji Północ w Katowicach, o zainteresowaniu tymi nieruchomościami inwestorów, którzy dysponują własnymi środkami na taki zakup. Szukają oni przede wszystkim tzw. okazji, a duża konkurencja wśród sprzedających powoduje, że są one coraz częstsze.
Wielu potencjalnych nabywców czeka na zapowiadane przez analityków obniżki cen mieszkań. Na razie szybciej spadają stawki za nowe lokale niż za używane.
[ramka]Jak powstaje barometr? Podstawą do wyliczenia danych do barometru są ceny mieszkań, rzeczywiste i prognozowane. Pośrednicy z pięciu miast podają ceny metra kwadratowego kawalerek do 35 mkw., mieszkań średnich (dwa pokoje, 45 – 50 mkw.) i dużych (powyżej 75 mkw.) w danym miesiącu oraz ceny przewidywane w analogicznym miesiącu 2009 r. Wybrano mieszkania zlokalizowane w osiedlach sypialniach.
Barometr powstał przy współpracy: Tomasza Rożka z Akcesu w Warszawie, Tomasza Błeszyńskiego, doradcy z łódzkiego rynku nieruchomości, Przemysława Szkutnika z Ober-Haus w Gdańsku, Artura Jakubczyka z Lexpolu Katowice i Leszka Michniaka z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]