Wiele spółdzielni mieszkaniowych wstrzymało wykup lokali lokatorskich i własnościowych na pełną własność, m.in. SM Nova w Jastrzębiu-Zdroju, BSM Sandomierz, Koszalińska SM Przylesie. To właśnie efekt [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/264165]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia (sygn. akt P 16/08)[/link]. Zakwestionował on m.in. zgodność z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących przekształceń mieszkań lokatorskich, własnościowych i tych wynajmowanych. Utratę ważności tych przepisów sędziowie odroczyli do 30 grudnia 2009 r.
– Czekamy na uzasadnienie wyroku, dopiero teraz zadecydujemy, czy dalej przekształcamy – podkreślał Władysław Dydo, prezes z SM Nova.
[srodtytul]Muszą przekształcać[/srodtytul]
Uzasadnienie ma, bagatela, przeszło 100 stron. Wynika z niego jasno, że TK nieprzypadkowo odroczył utratę mocy tych przepisów o rok. Przepisy – czytamy w uzasadnieniu – funkcjonowały 17 miesięcy i w tym czasie stosowane były w sposób powszechny, w kilkuset tysiącach spraw osób, które wystąpiły do spółdzielni z żądaniem zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu. Sprawy te wciąż znajdują się na różnych etapach i tylko część z nich została definitywnie zakończona. TK nie może więc podważać zasady ochrony zaufania obywateli do państwa. Z dnia na dzień nie mogą przestać obowiązywać przepisy o wykupie, które mają zastosowanie do tysięcy spraw. Usunięcie ich z obrotu musi więc być poprzedzone okresem dostosowawczym pozwalającym na przygotowanie noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a samym spółdzielniom umożliwić przeprowadzenie wykupu na rzecz chętnych mieszkańców.
– Po wyroku TK pojawiła się kolejna fala nowych wniosków w spółdzielniach o przekształcenie – przyznaje dr Ryszard Jajszczyk, dyrektor biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP (ZRSM RP).