[b]Jestem pełnoprawnym właścicielem (notarialny akt własności) mieszkania w bloku, którym zarządza spółdzielnia. Gdy kupowałem mieszkanie radzono mi zapisać się do spółdzielni, gdyż miało to przynieść korzyści. Teraz bardzo często mam podwyższany czynsz, nawet nie wiem za co. Czy jako właściciel mieszkania jestem zmuszony płacić czynsz? [/b]
[i][b]-K.[/b][/i]
Właściciel lokalu, który jest członkiem spółdzielni, ma obowiązek uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem swojego lokalu, nieruchomości wspólnych oraz nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu (art. 4 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950&tresc=1&wid=296643#5.]ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych[/link]). Tylko potocznie opłaty z tego tytułu nazywane są czynszem.
W opisanej sytuacji istotna byłaby odpowiedź na pytanie, czy w budynku, w którym mieszka czytelnik, została wyodrębniona własność wszystkich lokali (wszystkie lokale zostały wykupione na własność). Jeśli tak, to z mocy prawa w budynku takim stosować się powinno przepisy dotyczące wspólnot mieszkaniowych ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawa o własności lokali[/link]). Właściciele lokali mają wtedy prawo zrezygnować z zarządzania ich nieruchomością wspólną przez spółdzielnię mieszkaniową i wybrać zarząd wspólnoty.
Jeśli jednak nie wszystkie lokale są przedmiotem odrębnej własności, to decyzję o stosowaniu ustawy o własności lokali do praw i obowiązków właścicieli lokali oraz do zarządu nieruchomością wspólną musi podjąć większość właścicieli lokali, do których należy więcej niż połowa udziałów w nieruchomości wspólnej.