Reklama

Czy nowy zarządca = nowy statut?

Po dwóch latach działalności zarządcy/administratora naszej wspólnoty zmieniliśmy go na innego. Przy poprzednim zarządcy przyjęty był Statut i Regulamin Porządku Domowego. Czy nadal one obowiązują, czy powinny być przyjęte na nowo?

Publikacja: 02.09.2009 12:34

Czy nowy zarządca = nowy statut?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[i][b]Po dwóch latach działalności zarządcy/administratora naszej wspólnoty zmieniliśmy go na innego. Przy poprzednim zarządcy przyjęty był (uchwałą) Statut i Regulamin Porządku Domowego. Czy nadal one obowiązują, jeśli mamy nowego zarządcę, czy powinny być przyjęte na nowo? Innymi słowy: czy nowy zarządca = nowy Statut i Regulamin?[/b][/i]

[i]-Anna[/i]

[b]Odpowiada Seweryn Chwałek, licencjonowany zarządca nieruchomości we Wrocławiu, [link=http://www.expertdom.pl]www.expertdom.pl[/link]: [/b]

Czytelniczka nie podaje, czy zatrudnienie nowego zarządcy wiązało się ze zmianą sposobu zarządu nieruchomością wspólną.

Właściciele lokali mogą powierzyć zarząd licencjonowanemu zarządcy nieruchomości na podstawie art. 18 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link] (tzw. zarząd powierzony). W takim przypadku zarządca pełni nie tylko funkcję administratora, ale przede wszystkim również kieruje sprawami wspólnoty i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Ten sposób zarządu wspólnota może wprowadzić tylko drogą umowy zawartej w formie aktu notarialnego albo w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza.

Reklama
Reklama

Jeśli wspólnota nie decyduje się na zarząd powierzony, to musi wybrać zarząd na podstawie art. 20 uwl (to tzw. zarząd właścicielski). Wtedy wybrany zarząd może nająć licencjonowanego zarządcę wyłącznie do administrowania nieruchomością, tj. prowadzenia bieżących spraw wspólnoty na podstawie decyzji zarządu i uchwał właścicieli.

Jeśli wcześniej we wspólnocie obowiązywał inny sposób zarządu, to prawdopodobnie niektóre sformułowania uchwalonego wówczas statutu nie odpowiadają nowej sytuacji i należałoby je zmienić, niekoniecznie jednak uchwalając od nowa cały statut.

Może też być tak, że wspólnota kontynuuje sposób zarządu powierzonego, lecz wraz ze zmianą zarządcy postanowiła zmienić inne postanowienia umowy lub uchwały o sposobie zarządu, np. zakres pełnomocnictw. Jeśli różnią się one od postanowień statutu, to należałoby dostosować statut do nich.

Jeżeli uchwała wspólnoty ogranicza się zaś tylko do zmiany administratora lub zarządcy wybranego na podstawie art. 18, ale bez zmiany sposobu zarządu to statut może pozostać bez zmian.

Natomiast w żadnej z tych sytuacji nie zajdzie raczej potrzeba zmiany regulaminu porządku domowego.

Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama