Zgodnie z art. 3 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5B1927910EE7D85551AC359AD8058DA5?id=183262]ustawy z 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane (PrBud)[/link] urządzenia reklamowe trwale związane z gruntem zostały uznane za budowle. Reklamy niezwiązane trwale z gruntem (np. przytwierdzone do budynku czy osadzone na innej konstrukcji czy instalacji naziemnej) nie stanowią w świetle przepisów PrBud budowli.
Artykuł 29 ust. 2 pkt 6 PrBud przewiduje, że obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę nie dotyczy robót budowlanych polegających na zainstalowaniu urządzeń reklamowych, a także tablic reklamowych (np. przytwierdzanych do ściany budynku lub osadzonych na innej konstrukcji naziemnej).
[srodtytul]Budowla czy też nie[/srodtytul]
W orzecznictwie istnieje rozbieżność co do zakresu wskazanego powyżej zwolnienia. Mianowicie obejmuje ono również instalacje reklam trwale związanych z gruntem. Według pierwszego z nurtów orzecznictwa w tym ostatnim wypadku nie jest także wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Tytułem przykładu należy wskazać na [b]wyrok WSA w Warszawie z 30 maja 2005 r.[/b], zgodnie z którym instalacja tablic i urządzeń reklamowych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ustawodawca nie uzależnił wyjątku wyszczególnionego w art. 29 ust. 2 pkt 6 (PrBud) ani od wielkości tablic i urządzeń reklamowych, ani też od tego, czy są to tablice lub urządzenia wkopane w ziemię, a więc trwale związane z gruntem, które można uznać za budowle w rozumieniu art. 3 pkt 3 PrBud, czy też są to tablice lub urządzenia reklamowe ustawione na konstrukcji naziemnej [b](VII SA/Wa 1311/04)[/b].
Według drugiego nurtu reprezentowanego w orzecznictwie zwolnienie od obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę dotyczy jedynie reklam, które nie są trwale związane z gruntem. Wobec tego tylko instalowanie urządzeń reklamowych niepowiązanych w sposób trwały z gruntem nie będzie objęte obowiązkiem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Jako przykład takiego orzeczenia należy wskazać przede wszystkim na [b]wyrok NSA z 28 czerwca 2006 r.[/b], zgodnie z którym budowa urządzeń reklamowych wolno stojących trwale związanych z gruntem wymaga pozwolenia na budowę[b] (II OSK 931/05)[/b].