Od 1 września 2004 roku zmienił się sposób dochodzenia odszkodowań z tytułu wadliwych decyzji administracyjnych. Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=174394]ustawą z 17 czerwca 2004 r. (DzU nr 162, poz. 1692)[/link] uchylony został art. 160 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link], a odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone wydaniem nieważnej lub niezgodnej z prawem decyzji administracyjnej reguluje odtąd art. 417[sup]1[/sup] § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Zmiana ta oznacza, że o odszkodowaniu za szkodę wyrządzoną wydaniem takiej decyzji orzekają sądy powszechne bez konieczności uprzedniego wyczerpania przez poszkodowanego trybu postępowania administracyjnego przewidzianego w art. 160 k.p.a., którego konsekwencją była czasowa niedopuszczalność drogi sądowej. Tłumaczono to słusznie dostosowaniem przepisów do konstytucji.
[srodtytul]Po 1 września 2004 roku[/srodtytul]
Sąd Najwyższy w uchwale z 6 listopada 2008 roku ([b]III CZP 101/08[/b]) wskazał, że dla dochodzenia odszkodowań z tytułu wadliwych decyzji administracyjnych, co do których naruszenie prawa stwierdzono po 1 września 2004 r., właściwe są droga postępowania sądowego i przepisy kodeksu cywilnego. Wykładnię tę SN uzasadnił istotą ustawy nowelizacyjnej, której głównym założeniem było dostosowanie obowiązujących przepisów dotyczących odpowiedzialności za szkody wyrządzone przy wykonywaniu władzy publicznej do przepisów konstytucji, w tym art. 77 ust. 1, oraz przekazanie orzekania o odpowiedzialności za te szkody i o wysokości odszkodowania sądom powszechnym, do kompetencji których należy orzekanie w sporach majątkowych.
Przed 1 września 2004 r. dochodzenie odszkodowań z tytułu wadliwych decyzji administracyjnych było możliwe na podstawie przepisów k.p.a. Te zaś przewidywały, że o odszkodowanie można się ubiegać po uzyskaniu decyzji nadzorczej stwierdzającej, że decyzja administracyjna wydana została z naruszeniem prawa. Krytykowano tę procedurę, bo właściwym do przyznania odszkodowania był organ administracji, który wydał wadliwą decyzję. Poszkodowany dopiero po rozpoznaniu jego wniosku o odszkodowanie przez organ administracji mógł się odwołać do sądu.
[srodtytul]Kwestia przedawnienia[/srodtytul]