[i][b]Jakie jest ryzyko kupowania mieszkań, za które trzeba od razu zapłacić, ale do księgi wieczystej jako właściciel będzie można się wpisać dopiero za trzy lata?[/b][/i]
[b]Michał Brach, aplikant radcowski z Kancelarii bnt Neupert, Zamorska & Partnerzy[/b]
– W takiej sytuacji można zawrzeć umowę sprzedaży lokalu, w której wyłączone zostanie przeniesienie jego własności. Kupujący, nawet jeśli uiści cenę sprzedaży, nie stanie się właścicielem mieszkania, lecz będzie mu przysługiwało wobec właściciela roszczenie o przeniesienie własności. Roszczenie to można wpisać do księgi wieczystej, rozszerzając tym samym jego skuteczność wobec istniejącego w każdym czasie właściciela lokalu. Jeżeli właściciel sprzeda lokal innej osobie, wpis taki zapewni ochronę kupującemu, który będzie mógł wystąpić również wobec nowego właściciela o przeniesienie własności.
Zawarcie takiej umowy nie spowoduje utraty bonifikaty, ponieważ obowiązek jej zwrotu zaistnieje tylko po „zbyciu” lokalu, czyli po przeniesieniu jego własności.
Interesy stron zabezpieczy także umowa przedwstępna zawarta w formie aktu notarialnego. Roszczenie z takiej umowy również podlega wpisowi do księgi wieczystej. Jeżeli wpis zostanie dokonany, to w razie zbycia lokalu na rzecz innej osoby kupujący będzie mógł żądać zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży od nowego właściciela. Zapłata ceny może nastąpić już przy zawarciu umowy przedwstępnej, np. w postaci zaliczki. W przypadku obu omawianych umów możliwe jest wydanie lokalu już przy ich zawarciu. Strony mogą np. zawrzeć umowę najmu na czas określony i pomniejszyć cenę sprzedaży o kwotę czynszu najmu, która zostanie z góry zapłacona za cały okres najmu.