[b]Jak to możliwe, że nabywca mieszkania płaci za jego sprzedaż, wprowadza się do niego, ale nie jest jego właścicielem? Z kolei sytuacja sprzedającego jest taka, jakby zjadł ciastko i miał ciastko...[/b]
Zgodnie z definicją zaproponowaną przez ustawodawcę w art. 535 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] sprzedaż polega na tym, że sprzedający zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i cenę zapłacić. Zasadą rządzącą instytucją przeniesienia własności zaproponowaną przez polskiego ustawodawcę jest jednak tzw. podwójny skutek umów przenoszących własność. Ustawodawca wyposażył każdą umowę sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inną umowę zobowiązującą do przeniesienia własności rzeczy w skutek rzeczowy przenoszący własność. Tak więc, z zasady każda umowa sprzedaży nieruchomości, będąca w swej istocie zobowiązaniem do przeniesienia własności jednocześnie własność tę przenosi.
Ustawodawca pozostawił jednak stronom szeroką swobodę w tym względzie. Otóż wola stron – także przepis ustawy - może ów skutek rzeczowy wyłączyć. W takim wypadku wykonanie zobowiązania do przeniesienia własności wymaga zawarcia drugiej umowy tj. umowy przenoszącej własność - czystej umowy rozporządzającej.
W praktyce obrót cywilnoprawny odbywa się głównie poprzez zawieranie umów o skutku zobowiązująco-rozporządzającym, jednakże coraz częściej zdarzają się sytuacje, gdy strony decydują się na zawarcie umowy jedynie zobowiązującej do przeniesienia własności z uwagi na to, że wywiera ona inne skutki między nimi niż umowa przedwstępna. Wielokrotnie zawarcie umowy zobowiązującej wynika wprost z przepisów ustawy, np. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, czy ustawy o gospodarce nieruchomościami, gdy przeniesienie własności nieruchomości możliwe jest dopiero w przypadku, gdy uprawniony podmiot np. Agencja Nieruchomości Rolnych, czy gmina nie skorzysta z przysługującego z ustawy prawa pierwokupu.
[b]Co właściwie nabywa kupujący w wyniku zawarcia umowy zobowiązującej do przeniesienia własności?[/b]