Reklama

Czy można zrobić c.o. ze środków funduszu remontowego?

Publikacja: 04.08.2010 02:41

Czy można zrobić c.o. ze środków funduszu remontowego?

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

[i][b]Czy można wykorzystać fundusz remontowy do zainstalowania centralnego ogrzewania we wspólnocie? Jedna osoba nie wyraża zgody na wykorzystanie tego funduszu. Jak mamy postępować?[/b][/i]

[b]- C.[/b]

Wspólnoty mieszkaniowe nie mają ustawowego obowiązku tworzenia funduszu remontowego. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]Ustawa o własności lokali[/link] przewiduje, że wydatki na remonty mieszczą się w kosztach zarządu nieruchomością wspólną i pokrywane są z comiesięcznych zaliczek na pokrycie kosztów. Wiele wspólnot przejmuje jednak rozwiązanie sprawdzone w spółdzielniach mieszkaniowych i tworzy wyodrębniony fundusz remontowy. Prawo tego nie zabrania, a oszczędzanie pieniędzy na kosztowny zwykle remont nieruchomości wspólnej pozwala rozłożyć obciążenie w czasie.

Ponieważ jednak przepisy milczą na temat powstawania we wspólnocie mieszkaniowej funduszu na jakikolwiek cel, podstawą jego utworzenia musi być uchwała właścicieli lokali. W tzw. małej wspólnocie (do siedmiu lokali), która kieruje się zasadami określonymi w przepisach o współwłasności [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link], na powstanie funduszu muszą się zgodzić wszyscy właściciele lokali. W dużej wspólnocie wystarczy większość liczona według wielkości udziałów.

Uchwała wspólnoty powinna określać cel lub cele, na jakie mogą być wydatkowane zgromadzone środki. Nazwa "fundusz remontowy" ma znaczenie drugorzędne, jeśli uchwała wspólnoty przewiduje wśród celów również modernizację czy przebudowę. Warto o tym pamiętać, gdyż budowa zupełnie nowej instalacji c.o. nie mieści się w definicji remontu przyjętej w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]Prawie budowlanym[/link]. Zgodnie z art. 3 pkt 8 tej ustawy remont to prace polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiące bieżącej konserwacji.

Reklama
Reklama

W uchwale o utworzeniu funduszu celowego warto też określić sposób jego zasilania (odpisy z zaliczek, osobne wpłaty np. co kwartał, przychody z najmu itp.) oraz precyzyjnie określić, co dzieje się z pieniędzmi przypadającymi na dany lokal, gdy zmienia on właściciela. Może się bowiem zdarzyć, że właściciel planujący sprzedaż lokalu, nie będzie zainteresowany podjęciem decyzji o przeprowadzeniu remontu, a tym samym wydatkowaniem zgromadzonych środków, gdyż liczy na odzyskanie wpłaconych pieniędzy.

Każdą uchwałę wspólnota może zmienić inną uchwałą. Nie ma zatem przeszkód, by wspólnota zdecydowała większością głosów, że środki zgromadzone na funduszu remontowym w całości lub w części przeznaczyć na inny cel, np. na przebudowę nieruchomości wspólnej. Właściciel lokalu, który uważa, że uchwała wspólnoty jest niezgodna z prawem lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy, może zaskarżyć ją do sądu na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali.

W małych wspólnotach, gdzie wymagana jest jednomyślność przy podejmowaniu decyzji przekraczających zakres zwykłego zarządu, może się zdarzyć, że mniejszość blokuje decyzje większości. Ale wtedy współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art. 199 kodeksu cywilnego).

[i][b]Czy można wykorzystać fundusz remontowy do zainstalowania centralnego ogrzewania we wspólnocie? Jedna osoba nie wyraża zgody na wykorzystanie tego funduszu. Jak mamy postępować?[/b][/i]

[b]- C.[/b]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama