[i][b]Czy można wykorzystać fundusz remontowy do zainstalowania centralnego ogrzewania we wspólnocie? Jedna osoba nie wyraża zgody na wykorzystanie tego funduszu. Jak mamy postępować?[/b][/i]
[b]- C.[/b]
Wspólnoty mieszkaniowe nie mają ustawowego obowiązku tworzenia funduszu remontowego. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]Ustawa o własności lokali[/link] przewiduje, że wydatki na remonty mieszczą się w kosztach zarządu nieruchomością wspólną i pokrywane są z comiesięcznych zaliczek na pokrycie kosztów. Wiele wspólnot przejmuje jednak rozwiązanie sprawdzone w spółdzielniach mieszkaniowych i tworzy wyodrębniony fundusz remontowy. Prawo tego nie zabrania, a oszczędzanie pieniędzy na kosztowny zwykle remont nieruchomości wspólnej pozwala rozłożyć obciążenie w czasie.
Ponieważ jednak przepisy milczą na temat powstawania we wspólnocie mieszkaniowej funduszu na jakikolwiek cel, podstawą jego utworzenia musi być uchwała właścicieli lokali. W tzw. małej wspólnocie (do siedmiu lokali), która kieruje się zasadami określonymi w przepisach o współwłasności [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link], na powstanie funduszu muszą się zgodzić wszyscy właściciele lokali. W dużej wspólnocie wystarczy większość liczona według wielkości udziałów.
Uchwała wspólnoty powinna określać cel lub cele, na jakie mogą być wydatkowane zgromadzone środki. Nazwa "fundusz remontowy" ma znaczenie drugorzędne, jeśli uchwała wspólnoty przewiduje wśród celów również modernizację czy przebudowę. Warto o tym pamiętać, gdyż budowa zupełnie nowej instalacji c.o. nie mieści się w definicji remontu przyjętej w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]Prawie budowlanym[/link]. Zgodnie z art. 3 pkt 8 tej ustawy remont to prace polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiące bieżącej konserwacji.