Większość istotnych inwestycji energetycznych, takich jak budowa gazociągu, elektroenergetycznej sieci przesyłowej czy farmy wiatrowej, uzależniona jest od pozyskania gruntów niezbędnych do wykonania inwestycji i jej przyszłej eksploatacji. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze konieczny jest tu wykup nieruchomości.
Często wystarczy uzyskanie tytułu prawnego umożliwiającego zajęcie gruntu na czas niezbędny do przeprowadzenia procesu inwestycyjnego oraz późniejszą eksploatację nowej infrastruktury. W polskim prawie istnieje wiele instrumentów ułatwiających przedsiębiorstwom energetycznym pozyskiwanie tytułów prawnych do nieruchomości.
Niektóre z nich zostały wprowadzone do ustawodawstwa jako swoiste remedium mające przyspieszyć rozwój infrastruktury energetycznej, niezbędnej do rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Polski.
Z sytuacją idealną w procesie pozyskiwania gruntów mamy do czynienia wówczas, gdy między właścicielem nieruchomości (bądź jej użytkownikiem wieczystym lub inną osobą dysponującą tytułem prawnym do nieruchomości) a przedsiębiorstwem energetycznym dochodzi do zawarcia porozumienia lub umowy.
Często zależy to od umiejętności przeprowadzenia skutecznych negocjacji. W ich trakcie przedsiębiorstwo lub działający w jego imieniu profesjonalni negocjatorzy powinni wyjaśnić: zakres inwestycji, czas jej trwania, czy i w jaki sposób będzie ona w przyszłości ograniczała możliwość swobodnego korzystania z nieruchomości przez właściciela.