Kupowanie i sprzedawanie przez Internet nieruchomości to w Polsce dopiero nowość. Choć na Zachodzie stanowi to już pewien standard, u nas może budzić pewne wątpliwości. Jak zabezpieczyć się powinni pod względem prawnym zarówno kupujący, jak i sprzedający przedsiębiorcy, gdy zawierają transakcję internetową, która dotyczy gruntu?
Aukcje internetowe nie są odrębnie uregulowane w polskim prawie. Jednak oczywiście należy stosować do nich przepisy dotyczące aukcji zawarte w kodeksie cywilnym, z odpowiednimi modyfikacjami wynikającymi ze sposobu komunikowania się stron.
W przypadku aukcji nieruchomości dodatkowo sam przedmiot powoduje pewne odmienności w porównaniu z nabywaniem na aukcji rzeczy ruchomych. Do przeniesienia własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości konieczne jest bowiem zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.
Umowa przedwstępna
Z chwilą zakończenia aukcji (zwycięzcą aukcji jest uczestnik, który zaoferował najwyższą cenę) dochodzi do zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. Ze względu na formę tej umowy żadna z jej stron nie ma skutecznego prawnie środka, który pozwoliłby dochodzić zawarcia umowy sprzedaży w sytuacji, gdy druga strona odmawia jej podpisania. Wówczas pozostaje jedynie dochodzenie odszkodowania.
Notarialne poświadczenie
Zawsze pewniejsza dla każdej ze stron jest aukcja, która odbywa się przy udziale notariusza. Wówczas niezwłocznie po jej zakończeniu strony podpisują umowę przedwstępną sprzedaży w formie aktu notarialnego bądź w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.