Wspólnota mieszkaniowa zakończyła termomodernizację kamienicy. Okazuje się, że teraz musi do Zarządu Dróg Miejskich płacić za zajęcie pasa drogowego (przez dodany do elewacji styropian) zajętej przez rzut poziomy obiektu 2,47m[2] stawki 0,60 zł/m[2] dziennie. Poprawiliśmy efektywność wykorzystania energii do ogrzewania, wykonaliśmy elewacje i przyczyniliśmy się tym samym do upiększenia naszego otoczenia i estetyki dzielnicy a również Warszawy. Wobec tego dlaczego obarczono nas dodatkową opłatą? Czy jest możliwość uzyskania anulowania takiej opłaty i do jakiej instytucji musimy się zwrócić, aby zwolniono mieszkańców z dodatkowego obciążenia?
Dokonanie termomodernizacji może powodować konieczność ponoszenia opłaty - mówi Dorota Burczaniuk aplikantka radcowska z Kancelarii Prawnej Filipek & Kamiński sp.k.
W opisanej sprawie przede wszystkim należy zbadać, czy w opisanym stanie faktycznym w rzeczywistości doszło do zajęcia przez wspólnotę mieszkaniową pasa drogowego. Weryfikacji należy dokonać w oparciu o dane z ewidencji gruntów i budynków. Jeżeli budynek znajduje się w obrysie działki graniczącej z drogą, to poprzez dokonanie termomodernizacji niewątpliwie zwiększyła się wielkość tego budynku, a tym samym nastąpiło zajęcie pasa drogowego.
Na podstawie art. 40 ust. 1, ust. 3 i ust. 11 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. DzU z 2007r. nr 19, poz. 115 ze zm.) zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej. Za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę. Opłatę tę ustala, w drodze decyzji administracyjnej, właściwy zarządca drogi przy udzielaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Z kolei zgodnie z art. 40 ust. 12 tej ustawy, za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi, z przekroczeniem terminu zajęcia określonego w zezwoleniu lub o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu, zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną w wysokości 10-krotności opłaty ustalanej na podstawie zezwolenia. Brzmienie przepisów nie pozostawia jakichkolwiek wątpliwości, iż zarządca ma obowiązek zarówno ustalenia opłaty jak również wymierzenia kary pieniężnej w przypadku powstania przesłanek określonych w powyższych przepisach.
Warto jednak zauważyć, iż w orzeczeniu z 17 czerwca 1998 r., Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż nałożenie kary pieniężnej za samowolne zajęcie pasa drogowego jest możliwe wyłącznie w wypadku zawinionego zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia (sygn. akt II SA 537/98) .