Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi od dawnych właścicieli na bierność władz. Do tej pory nie uregulowano bowiem prawidłowo wypłaty odszkodowań za grunty warszawskie.
Zdaniem rzecznika skargi są zasadne. Obowiązek utworzenia nowych, odpowiednich przepisów wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 czerwca 2011 r. Został wydany w sprawie skargi spadkobierców byłego współwłaściciela kamienicy warszawskiej (sygn. akt SK 41/09).
Wystąpili o przyznanie prawa użytkowania nieruchomości, którą im odebrano na podstawie dekretu wywłaszczeniowego, ale spotkali się z odmową. Następnie zażądali odszkodowania na podstawie art. 215 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, ale też nic nie wskórali. Ten przepis bowiem przewiduje wypłatę odszkodowań tylko dawnym właścicielom (ich następcom prawnym) domów jednorodzinnych lub gruntów przeznaczonych pod takie domy, którzy na podstawie dekretu warszawskiego zostali pozbawieni faktycznej możliwości władania nimi po 5 kwietnia 1958 r. Przepis nic nie mówi o budynkach wielorodzinnych, a takim właśnie była zabudowana sporna działka.
Trybunał Konstytucyjny nakazał zmienić te przepisy tak, by uwzględniały budynki wielorodzinne. Do tej pory ustawodawca tego nie zrobił. Rzecznik zwrócił się więc do ministra skarbu z pytaniem, czy nowelizacja przepisów jest przygotowywana, a jeżeli tak, to na jakim etapie się znajduje.