Dopłaty do wynajmowanych mieszkań - rząd przyjął pakiet zmian mieszkaniowych

Najemcy mogą liczyć przez pół roku na wysokie dopłaty do czynszu. Ma to być wsparcie dla tych, którzy ucierpieli przez pandemię.

Publikacja: 28.07.2020 19:34

Dopłaty do wynajmowanych mieszkań - rząd przyjął pakiet zmian mieszkaniowych

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

We wtorek rząd przyjął pakiet zmian mieszkaniowych z autopoprawką.

– Przygotowaliśmy rozwiązania, które z jednej strony oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania. Nasze propozycje dla budownictwa mają być impulsem dla polskiej gospodarki, która musi na nowo przyspieszyć. Po okresie zamrożenia potrzebuje pobudzenia, rozruchu. Będzie temu służyć m.in. pakiet mieszkaniowy – zapowiadała Jadwiga Emilewicz, wicepremier, minister rozwoju.

Czytaj także:

Koronawirus: będzie dopłata do czynszów w wynajmowanych mieszkaniach

Projekt zwiększa z 20 do 35 proc. kosztów inwestycji granty z funduszu Banku Gospodarstwa Krajowego dla gmin na budowę mieszkań czynszowych. Dotacja będzie uruchamiana już na etapie prowadzenia inwestycji, a nie, jak dziś, po jej zakończeniu.

Przewiduje się także w projekcie ułatwienia dla osób wynajmujących mieszkania w towarzystwach budownictwa społecznego. Będą mogły zamienić umowę najmu na umowę zawierającą rozliczenie partycypacji (tzw. wakacje czynszowe). Obecnie najemca oraz partycypant (nie zawsze są nimi najemcy) mogą odzyskać wpłaconą partycypację w kosztach budowy wynajmowanego lokalu wyłącznie po zakończeniu najmu i opuszczeniu lokalu.

Po zmianach mieszkańcy sami zdecydują, kiedy i w jaki sposób odzyskają swój wkład partycypacyjny. Nie muszą już czekać do momentu zakończenia najmu, ale stopniowo odbiorą swój wkład w czynszu.

Zostanie także wprowadzona możliwość wyodrębniania na własność mieszkań wybudowanych z preferencyjnych kredytów udzielanych w programie społecznego budownictwa czynszowego. Zgodnie z proponowanymi zmianami po 15 latach lokatorzy zyskają możliwość zakupu mieszkania ze wsparciem dla wielu rodzin.

Rząd zamierza wprowadzić także dopłaty do dodatku mieszkaniowego. Nowe przepisy mają dotyczyć najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy. Lokatorzy mogą liczyć na dopłaty do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 proc. czynszu.

Projekt pozwala także ubiegać się o premię gwarancyjną ze starej książeczki mieszkaniowej na nowe cele. Chodzi m.in. o uregulowanie opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności; za ocieplenie domu, wymianę starych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność