Z początkiem 2009 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o PIT, w której wprowadzono obowiązujące do dziś zasady rozliczenia dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Dotyczą one nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r. Sprzedający mieszkanie płaci, co do zasady, 19 proc. PIT od uzyskanego dochodu.
Warunki zwolnienia
Ustawa przewiduje prosty sposób na uniknięcie daniny. Wystarczy w ciągu dwóch lat od podpisania aktu notarialnego przeznaczyć pieniądze uzyskane ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, wskazane w ustawie o PIT.
Może to być np. zakup domu, mieszkania, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego. Przepisy pozwalają też, by przeznaczyć środki ze sprzedaży na rozbudowę lub remont innego lokalu.
Zwolnienie przysługuje także w razie zakupu nieruchomości położonych w państwach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii. Na przewidzianych w ustawie zasadach można więc będzie kupić mieszkanie np. w Wielkiej Brytanii czy Niemczech.
Za inwestycję we własne cele mieszkaniowe uznaje się też wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami (w tym także tzw. kredytu refinansowego i konsolidacyjnego), zaciągniętego na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Można też spłacić kredyt wzięty przed 1 stycznia 2009 r., czyli przed wprowadzeniem ulgi. Warunkiem jest, by był to kredyt zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości. Pożyczkę lub kredyt można spłacić zarówno w banku krajowym, jak i w innym kraju Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Szwajcarii.