Świadczenie okresowe lub jednorazowe
Na wnioskodawcy ciąży również ciężar wykazania wysokości dochodzonego wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu. Niestety, nie ma żadnych ustawowych wskazówek, jak określić wysokość tego wynagrodzenia. Zgodnie przyjmuje się, że wynagrodzenie powinno mieć albo formę świadczenia jednorazowego albo okresowego. Nie może być zasądzone jednocześnie w formie jednorazowej „za ustanowienie służebności", oraz okresowej „za trwanie służebności".
Z ORZECZNICTWA
Przy ustalaniu wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu podkreśla się możliwość skorzystania z dorobku orzecznictwa i doktryny w zakresie wynagrodzenia należnego właścicielowi nieruchomości obciążonej za ustanowienie służebności drogi koniecznej.
Jako wskazówki przy określaniu wysokości tego wynagrodzenia wymienia się: stopień ingerencji w treść prawa własności, wartość nieruchomości, straty właściciela w związku z uszczupleniem prawa własności, sposób wykorzystywania przez właściciela pozostałej części nieruchomości, przewidywany okres trwałości urządzeń oraz rozwój gospodarczy terenów położonych w sąsiedztwie (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2012 r. II CSK 401/11; postanowienie SN z 20 września 2012 r., IV CSK 56/12).
„RZECZPOSPOLITA" RADZI:
Przed określeniem wysokości wynagrodzenia we wniosku o ustanowienie służebności przesyłu zalecane jest zebranie informacji na temat:
Z praktyki sądowej wynika, że wysokość tego wynagrodzenia ustalają biegli sądowi najczęściej kilku specjalności, tj. z zakresu geodezji, rzeczoznawstwa majątkowego, a czasami również z zakresu budowy, instalacji i eksploatacji sieci przesyłowych.
Konieczność rozważenia i precyzyjnego wyliczenia wielu elementów, składających się na to wynagrodzenie niewątpliwe wymaga wiadomości specjalnych. Stąd, składając do sądu wniosek o ustanowienie służebności przesyłu trzeba liczyć się koniecznością dopuszczenia dowodu z opinii biegłego, a co za tym idzie obowiązkiem zapłaty jego wynagrodzenia. Należy mieć również na uwadze, że dopuszczenie tego dowodu, jego przeprowadzenie, a także ewentualne podważanie przez strony może znacznie wydłużyć postępowanie o ustanowienie służebności przesyłu.