Właściciel zakładu optycznego wystąpił do sądu przeciwko wspólnocie. Domagał się uchylenia niekorzystnych dla siebie postanowień jej uchwał.
Wprowadzały one opłaty za reklamy umieszczone na budynku w wysokości 2 zł za mkw. Ponadto wprowadzały zakaz rezerwacji miejsc postojowych.Tymczasem właściciel punktu optycznego miał nie tylko reklamę świetlną wiszącą na budynku wspólnoty, ale i miejsca postojowe zarezerwowane dla swoich klientów.
Dlatego uznał, że uchwały w sposób bezprawny ograniczają jego prawo własności, w szczególności prawo do swobodnego korzystania z elewacji budynku na potrzeby związane z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą. Ponadto naruszają zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną i interes właścicieli lokali użytkowych, a także są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Sąd Okręgowy w Suwałkach nie podzielił jednak jego opinii, i oddalił powództwo. Według niego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli (art. 206 kodeksu cywilnego).
Wspólnota, w drodze uchwały, może więc określić zasady korzystania przez właściciela lokalu z części wspólnych budynku w zakresie przekraczającym jego udział w nieruchomości wspólnej. Może również pozyskać pożytki cywilne służące pokrywaniu wydatków związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.