Przepisy nie określają, kiedy najem staje się działalnością gospodarczą. Zdaniem Izby Skarbowej w Łodzi zarabianie na ośmiu mieszkaniach jeszcze nią nie jest (interpretacja nr IPTPB1/415-409/13-2/MD).
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza to działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu bez względu na rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Trudno na podstawie tej definicji jednoznacznie przesądzić, w którym miejscu przebiega granica między najmem prywatnym a firmowym. A ma to duże znaczenie dla podatkowego rozliczenia. Jeśli najem jest działalnością na pewno nie możemy wybrać korzystniejszego z reguły ryczałtu (8,5 proc. podatek). Poza tym firma to więcej formalnych obowiązków.
Z wątpliwościami w tej sprawie zwróciła się do fiskusa kobieta wynajmująca lokale użytkowe. Na razie ma jeden, ale przebudowuje inny budynek i tam wynajmie siedem pomieszczeń. Chce płacić 8,5 proc. ryczałt.
Czy jest to możliwe? Tak, łódzka izba skarbowa nie miała nic przeciwko temu. Uznała, że jeśli właścicielka lokali podejmie decyzję o wyborze ryczałtu, może rozliczać się w ten sposób.