Zawarcie umowy przedwstępnej jest czynnością prawną. Typową treścią jest tu zobowiązanie stron do zawarcia w przyszłości innej oznaczonej umowy, tzw. umowy przyrzeczonej.
Istotą gospodarczą danej umowy przedwstępnej jest uzyskanie przyszłych korzyści wynikających z realizacji umowy definitywnej.
Przedmiot umowy przedwstępnej, czyli samo w sobie zobowiązanie kontrahenta do zawarcia określonego stosunku prawnego w przyszłości, nie przedstawia autonomicznego celu. Umowa przedwstępna jest dobrym rozwiązaniem, gdy określone przeszkody utrudniają natychmiastowe zawarcie ostatecznego kontraktu. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego jej treść uzależniona jest od postanowień umowy przyrzeczonej. Mianowicie umowa przedwstępna powinna regulować kwestie istotne dla przyszłego stosunku prawnego.
Określ przedmiot i cenę
W przypadku umowy przedwstępnej sprzedaży są to więc przede wszystkim: oznaczenie nieruchomości i określenie ceny. Pominięcie któregoś z tych elementów spowoduje bezwzględną nieważność kontraktu.
Ścisłe określenie terminu zawarcia umowy przyrzeczonej z pewnością jest praktyczne, ale nie wymagane. W przypadku niewskazania go w ogóle umowa ta powinna być zawarta w odpowiednim terminie, wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania jej zawarcia.