Według przeprowadzonego przez CBRE badania intencji Inwestorów w sektorze nieruchomości, Warszawa znajduje się na ósmym miejscu wśród najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych w Europie w 2014 r. Stolica Polski wyprzedziła tym samym takie miasta jak Barcelona czy Hamburg.
W rankingu prowadzi Londyn. Generalnie Wielka Brytania, ze względu na ożywienie gospodarcze od ubiegłego roku odzyskała swoją pozycję jako najbardziej atrakcyjny rynek dla inwestycji w nieruchomości - w 2014 stawia na nią 29 proc. inwestorów. Na liście najlepszych lokalizacji kolejne miejsca zajmują Madryt i Berlin, tuż za nimi plasują się Monachium i Paryż. Jednocześnie rośnie zaufanie inwestorów do Europy Zachodniej – 71 proc. respondentów przepytanych przez CBFE wybiera ten rynek jako najbardziej atrakcyjny region świata dla inwestycji.
Nastąpiły znaczne zmiany w kwestii preferencji geograficznych – odnotowano duży wzrost udziału inwestorów (19 proc.) wybierających Hiszpanię jako najbardziej atrakcyjne miejsce do zakupów w 2014 r. w porównaniu do 6 proc. rok wcześniej. – Zwiększone zainteresowanie inwestorów Hiszpanią to efekt znacznego wzrostu obrotów na hiszpańskim rynku inwestycyjnym w ubiegłym roku, w którym wartość transakcji zawartych na rynku komercyjnym wyniosła 5 mld euro, czyli ponaddwukrotnie więcej niż w 2012 r. – zauważa Peter Damesick, prezes działu badań w CBRE na region EMEA.
Apetyt inwestorów na okazje na rynkach wychodzących z kryzysu potwierdza także obecność Amsterdamu i Dublina w gronie najchętniej wybieranych lokalizacji.
Z kolei w Polsce, ubiegły rok okazał się rekordowy od 2006 r. pod względem wartości dokonywanych transakcji na rynku komercyjnych, sięgając niemal 3,3 mld euro.- Polska jest nadal najbardziej aktywnym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jest wysoko pozycjonowana przez międzynarodowych inwestorów. Największym wyzwaniem dla sektora w 2014 r. będzie ograniczona podaż, tzw. core assets, czyli najlepszych ofert w atrakcyjnych lokalizacjach. Jednak teraz w realizacji jest kilka dużych transakcji, które zamkną się w I lub II kw. br. W sumie wartość tegorocznych zakupów będzie podobna lub nawet wyższa niż w 2013 r. – prognozuje Mike Atwell, dyrektor działu rynków kapitałowych w CBRE na region Europy Środkowo-Wschodniej.
Niemal połowa inwestorów zgłasza zwiększone zapotrzebowania na nieruchomości drugorzędne, ale zdecydowana większość (65 proc.) postrzega obiekty spoza segmentu prime/core jako najbardziej atrakcyjne .