- Jest to możliwe, ale niestety w mocno ograniczonym zakresie. O zwrot podatku mogą ubiegać się osoby, które po 1 stycznia 2014 roku udokumentują wydatki związane z budową domu jednorodzinnego lub rozbudową czy nadbudową budynku - tłumaczy Hanna Krzyżosiak, ekspert serwisu Domowy.pl.
Zaciągnięcie kredytu nie jest warunkiem niezbędnym do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego własnego mieszkania. Osoby budujące dom systemem gospodarczym mogą ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych w związku z budową pierwszego swojego "M".
Zasady zwrotu
Inwestorzy muszą jednak mieć pozwolenie na budowę wydane w 2014 roku oraz być w wieku do 35 lat. Dodatkowo powierzchnia domu nie może być większa niż założenia opisane w ustawie (75 mkw. i 100 mkw. lub 85 mkw. i 110 mkw. - gdy jest trzecie dziecko).
Zwrot wydatków Inwestora obejmie zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 roku były opodatkowane stawką 7 proc., a od maja 2004 r. są obłożone aktualną stawką podatku VAT.
Faktury muszą być wystawione na osoby fizyczne w czasie - od dnia uzyskania pozwolenia na budowę, do 30 września 2018 r. włącznie. Szczegółowy wykaz materiałów, za które będzie można odliczać podatek, zostanie opublikowana przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki wodnej w drodze rozporządzenia.