Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 22.10.2020 21:00 Publikacja: 22.10.2020 21:00
Foto: Adobe Stock
W III kwartale br. na sześciu największych rynkach (Warszawa, Kraków, Trójmiasto, Wrocław, Poznań i Łódź) deweloperzy sprzedali (w tym płatne rezerwacje) 13,3 tys. mieszkań netto (nowe umowy minus rozwiązane) – wynika z danych JLL. To o 93 proc. więcej niż w sparaliżowanym lockdownem II kwartale i 17 proc. mniej rok do roku. Po dziewięciu miesiącach deweloperzy sprzedali 39,1 tys. lokali, o 18 proc. mniej rok do roku.
Co zwraca uwagę w danych za III kwartał? Odsetek rezygnacji wrócił do standardowego, kilkuprocentowego poziomu, podczas gdy w II kwartale zwroty pożarły aż 24 proc. wyniku brutto. Podobnie jak w II kwartale, także w okresie lipiec–wrzesień, nabywców najszybciej znajdowały mieszkania z szybkim terminem oddania (sześć miesięcy) i gotowe, przy czym te ostatnie wciąż stanowią niewielki odsetek oferty. Po drugie, liczba zakupionych mieszkań odpowiadała liczbie lokali wprowadzonych do oferty, co świadczy o równowadze. Po trzecie, ceny trzymają się mocno – średnie ceny lokali w ofercie ustabilizowały się na poziomach z II kwartału w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Wrocławiu, a w Poznaniu oraz Łodzi dalej lekko rosły.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W czerwcu oferta mieszkań z rynku wtórnego zmalała. Jak to wpłynęło na ceny, analizuje portal GetHome.pl.
Największy nacisk położymy na projekty mieszkaniowe. Perspektywiczne są też akademiki i logistyka miejska. Nie p...
Na wakacyjny lokal o powierzchni do 50 mkw. trzeba mieć co najmniej 300–350 tys. zł. Polskie kurorty oferują set...
Udzielony przez PKO Bank Polski kredyt deweloper przeznaczy na budowę wielofunkcyjnego kompleksu Swobodna Spot w...
Rynek nieruchomości pozostanie w trybie wyczekiwania – oceniają analitycy portalu Tabelaofert.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas