Z szacunków firmy Randstad wynika, że spośród zatrudnionych w Polsce cudzoziemców ok. 20 proc. pracuje w sektorze logistycznym. Najwięcej pracowników pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Gruzji. W magazynach w Polsce coraz częściej zatrudniają się także obywatele Indii, Nepalu, Bangladeszu i Pakistanu.
Najczęściej obsadzane przez cudzoziemców stanowiska to pakowacz, sortowacz, pracownik magazynowy i pracownik kompletujący zamówienia.
Wielka szóstka na rynku magazynów
Firma doradcza Newmark Polska wskazuje, że polski rynek magazynowy rozwija się przede wszystkim w ramach tzw. wielkiej szóstki – Warszawy, Górnego i Dolnego Śląska, Polski centralnej, Wielkopolski i Trójmiasta. – Inwestorzy wybierają te lokalizacje nie tylko ze względu na najlepszą infrastrukturę, ale też z powodu kadry, która ma doświadczenie w pracy w logistyce i zna specyfikę centrów magazynowych – tłumaczą analitycy.
Jan Olszewski, doradca w dziale powierzchni przemysłowych i magazynowych w Newmark Polska, zaznacza, że na największe sukcesy w rekrutacji mogą liczyć najemcy najlepiej zlokalizowanych hal magazynowych i produkcyjnych.
– Dla logistyka najistotniejsze są trzy czynniki: lokalizacja, lokalizacja i przede wszystkim lokalizacja, co ma odzwierciedlenie także w realiach rekrutacyjnych – zauważa. – Praktyka pokazuje, że pracownicy, poza wynagrodzeniem, cenią szybki i sprawny dojazd do miejsca pracy, co oznacza, że będą preferowali przede wszystkim miejskie adresy, zapewniające dostęp do komunikacji publicznej – dodaje.