Dobre wiatry dla magazynów

Największym zainteresowaniem inwestorów będą się cieszyć ekologiczne magazyny ze środowiskowymi certyfikatami.

Publikacja: 18.03.2024 14:45

Dobre wiatry dla magazynów

Foto: Mat.prasowe

2023 rok był jednym z najlepszych w historii rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce. Pod względem nowej podaży (3,7 mln mkw.) zanotował drugi najlepszy wynik, a pod względem zawartych umów najmu (5,6 mln mkw. wynajętej powierzchni) – trzeci – wynika z najnowszego raportu „Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce" firmy doradczej Newmark Polska. W budowie było 2,8 mln mkw. magazynów.

Stabilny wzrost, stabilne czynsze

Jak podaje Newmark Polska, całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce pod koniec ubiegłego roku przekroczyły 31,7 mln mkw., co oznacza roczny wzrost o 12 proc. - Pomimo nieznacznego spowolnienia w pierwszych miesiącach 2023 r. sektor powierzchni magazynowo-przemysłowych powrócił na tory stabilnego wzrostu – mówi cytowany w raporcie Jakub Kurek, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych w Newmark Polska. - Biorąc pod uwagę ostatni kwartał 2023 roku, widać, że deweloperzy i najemcy patrzą w przyszłość z większym optymizmem. Polska jest wciąż jednym z głównych beneficjentów globalnej reorganizacji łańcuchów dostaw, co będzie mieć pozytywny wpływ na dalszy rozwój rynku powierzchni magazynowo-przemysłowych. Przewidujemy, że rynek nadal będzie notował wzrost, jednak jego dynamika może nieznacznie spowolnić w najbliższych latach - do ok. 10 proc. Oznacza to, że całkowite zasoby powierzchni przemysłowej i magazynowej w Polsce przekroczą granicę 35 mln mkw. raczej na początku 2025 roku niż pod koniec tego roku - przewiduje. 

Eksperci Newmark Polska wskazują, że czynsze za najlepsze powierzchnie magazynowe i przemysłowe pod koniec 2023 r. się ustabilizowały.  - W niektórych lokalizacjach ze stosunkowo wysokim wskaźnikiem pustostanów doszło do nieznacznej korekty stawek – wskazują. - Najemcy mogli liczyć na atrakcyjniejsze pakiety zachęt. Najwyższe czynsze utrzymują się niezmiennie w Warszawie (strefa I).

Rynek inwestycyjny

W 2023 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce nieznacznie przekroczyła 2,1 mld euro. – Był to najniższy wynik od 2010 roku. Prawie połowa tej kwoty przypadła na sektor magazynowy, który od lat cieszy się największym zainteresowaniem inwestorów – łączna wartość transakcji (odnotowano ich 27) to niemal 1 mld euro – podają autorzy raportu. - W porównaniu z 2022 r., w którym inwestorzy przeznaczyli na zakupy nieruchomości w tym segmencie rynku 1,95 mld euro, oznacza to spadek o ponad 50 proc.

Czytaj więcej

Rynek gotowy do odbicia

Dwie największe umowy zawarte w 2023 r. przekroczyły próg 100 mln euro, a dotyczyły przejęcia przez fundusz NREP 80 proc. udziałów w firmie deweloperskiej 7R oraz nabycia przez P3 Logistic Parks kompleksu budynków magazynowych Panattoni Campus 39 we Wrocławiu.

- Miniony rok na rynku inwestycyjnym nieruchomości komercyjnych zarówno w Polsce, jak i w całej Europie upłynął pod znakiem wielu wyzwań i dużej niepewności. Wysokie koszty finansowania oraz trwająca wojna w Ukrainie spowodowały spowolnienie aktywności inwestorów, co przełożyło się na znaczący spadek obrotów w porównaniu z poprzednimi latami. Niemniej prognozy na lata 2024-2025 wskazują na poprawę sytuacji makroekonomicznej i większą stabilność w światowej gospodarce. Spośród wszystkich segmentów rynku nieruchomości komercyjnych sektor przemysłowy i logistyczny, szczególnie budynki z certyfikatami środowiskowymi, spełniające wysokie standardy emisyjności, dekarbonizacji i efektywności energetycznej, nadal będzie cieszyć się największym zainteresowaniem inwestorów w nadchodzących miesiącach – prognozuje Urszula Sobczyk, dyrektor działu wycen firmy Newmark Polska.

ESG i bezpieczeństwo energetyczne

Autorzy raportu podkreślają, że Polski rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych osiągnął równowagę.  - Aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze (ESG) będą miały znaczący wpływ na rynek nieruchomości, dotykając wszystkich uczestników rynku – od właścicieli i inwestorów, po banki, ubezpieczycieli i najemców zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Do wyzwań, z którymi rynek będzie się mierzył w przyszłości, można zaliczyć także kurczącą się grupę pracowników oraz kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego – podsumowuje Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa, lider ds. ESG w Newmark Polska.

2023 rok był jednym z najlepszych w historii rynku magazynowo-przemysłowego w Polsce. Pod względem nowej podaży (3,7 mln mkw.) zanotował drugi najlepszy wynik, a pod względem zawartych umów najmu (5,6 mln mkw. wynajętej powierzchni) – trzeci – wynika z najnowszego raportu „Rynek magazynowo-przemysłowy w Polsce" firmy doradczej Newmark Polska. W budowie było 2,8 mln mkw. magazynów.

Stabilny wzrost, stabilne czynsze

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Nowa hala w MLP Poznań z kamieniem węgielnym
Nieruchomości
Panattoni Park Gdańsk West II wzięty niemal w całości
Nieruchomości
Park logistyczny w Gdańsku w nowych rękach
Nieruchomości
Wielka przeprowadzka do wrocławskiego parku
Nieruchomości
Rynek gotowy do odbicia