Czy można zasiedzieć służebność pod rzeką? Zdecyduje SN

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć czy są wyjątki od zasady, że nie można obracać gruntami pod wodami płynącymi obejmującymi instalacje przesyłowe tam umieszczone.

Publikacja: 16.06.2024 17:51

Czy można zasiedzieć służebność pod rzeką.?Zdecyduje Sąd Najwyższy

Czy można zasiedzieć służebność pod rzeką.?Zdecyduje Sąd Najwyższy

Foto: Adobe Stock

O rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się do Sądu Najwyższego Sąd Okręgowy w Gliwicach, sędzia Artur Żymełka w sprawie z wniosku Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA przeciw Państwowemu Gospodarstwu Wody Polskie oraz gminie Gliwice o stwierdzenie zasiedzenia służebności przesyłu dotyczącego wodociągu przecinającego miejscowy potok Mikulczycki, posadowionego tam w 1985 r. i do tej pory eksploatowanego.

Zasiedzenie służebności pod rzeką

Sąd Rejonowy uwzględnił wniosek stwierdzając zasiedzenie przez wnioskodawcę służebności polegającej na prawie utrzymywania wodociągu w tym miejscu i niezbędnego wchodzenie tam w celu modernizacji wodociągu oraz usuwania awarii.

SR uznał, że wszystkie przesłanki nabycia tej służebności przez zasiedzenie zostały spełnione i odrzucił zarzut Wód Polskich, że działka przez którą przebiega urządzenie przesyłowe pokryta jest wodami płynącymi, a tym samym z mocy prawa nie może być przedmiotem zasiedzenia.

Wody Polskie nie dały za wygraną a rozpoznając ich apelację Sad Okręgowy zwrócił się do SN z kilkoma pytaniami prawnymi które koncentrują się na tym, czy wyjątki od zakazu obracania gruntami pod wodami płynącymi dotyczą również możliwości nabycia służebności przesyłu przez zasiedzenie.

Służebność przesyłu i interes Skarbu Państwa

Wśród szeregu przepisów SO zacytował w uzasadnieniu pytania min. art. 264 ust 1. obecnego prawa wodnego zgodnie z którym Wody Polskie mogą rozporządzać niektórymi nieruchomościami przez ustanawianie np. ograniczonych praw rzeczowych. W konkluzji pytania SO wskazał, że mając na uwadze ważną społecznie wagę służebności przesyłu brak jest obiektywnych podstaw do zabezpieczenia wyłącznie interesów Skarbu Państwa.

Można zasiedzieć grunt pod wodą

– Prawo wodne kiedy mówi o wyłączeniu gruntów pokrywach wodami płynącymi ma na myśli tylko brak możliwości przenoszenia ich własności, o wyłączeniu ich z obrotu. Zakaz ten nie wyłącza natomiast innych czynności i tak należy patrzeć na ustanawianie lub zasiadywanie służebności. Podobnie jak wodociągi także linie energetyczne przechodzą nad wodami i problem jest ten sam. Moim zdaniem dopuszczalne jest zasiedzenie służebności również na gruntach pod wodami – uważa prof. Bartosza Rakoczego z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika.

Czytaj więcej

Służebność przesyłu: TK po latach dostrzegł błędy formalne skargi
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie