W II półroczu 2022 r. tzw. kwartalny współczynnik wyprzedania oferty (liczba kwartałów potrzebna do wyprzedania mieszkań przy obecnym popycie) wzrósł do niemal ośmiu kwartałów – wskazuje Ewa Palus, kierownik działu consultingu w RedNet Property Group. – W latach 2020–2021 współczynnik ten wynosił maksymalnie cztery kwartały – poza I kw. 2020 r., kiedy obowiązywał pierwszy najostrzejszy lockdown – dodaje.
Ekspertka tłumaczy, że na pogorszenie sprzedaży wpłynęło zaostrzenie polityki kredytowej. – Wielu nabywców zostało wypchniętych z rynku – przypomina Ewa Palus.
Początek tego roku przyniósł poprawę sprzedaży. – Kwartalne wzrosty odnotowaliśmy we wszystkich miastach, a kwartalny współczynnik wyprzedania oferty spadł z 6,0 w IV kw. ub.r. do 4,2 w I kw. br. Wyniki sprzedaży na tle poprzednich lat nadal są jednak niskie – zastrzega ekspertka RedNet Property Group.
Zarządzanie sprzedażą
Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE, zauważa, że przeciętny czas sprzedaży mieszkań się skraca. Wyniki mogą się jednak różnić w zależności od osiedla. – W I kw. w kilkunastu inwestycjach w Warszawie sprzedano więcej niż 40 mieszkań, ale są i takie osiedla, w których liczba zwrotów przekroczyła liczbę mieszkań sprzedanych – zaznacza.
Dodaje, że w Warszawie stosunkowo dobrze sprzedają się lokale na nowo wprowadzanych do sprzedaży osiedlach. – Wśród 15 inwestycji z najlepszym kwartalnym tempem sprzedaży na koniec I kw. aż siedem to nowe osiedla, przy czym nowych inwestycji było mniej niż 30 na ponad 300 wszystkich – mówi. Nabywcy chętnie wybierają mieszkania na dobrze skomunikowanych osiedlach.