– Pierwsze Mieszkanie będzie realną pomocą dla obywateli. Procedury będą maksymalnie proste. Nie wprowadzamy limitu ceny metra kwadratowego. Jedyne kryterium to wiek i brak własności innej nieruchomości – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie? 

- Ten dzisiejszy program jest nowym otwarciem, kolejnym programem proponowanym dla wszystkich, którzy chcą mieć mieszkanie i mają zdolność kredytową, aby to mieszkanie kupić – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj więcej

Zmiany w kredytach rodzinnych. Ma być łatwiej i taniej

Czytaj więcej

Kredyt 2 proc. na pierwsze mieszkanie coraz bliżej

Z bezpiecznego kredytu 2 proc. oraz Konta Mieszkaniowego, które są osobnymi programami, będzie mógł skorzystać każdy, kto nie posiada mieszkania, domu jednorodzinnego ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. W przypadku małżeństwa lub rodziców, co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku przy bezpiecznym kredycie spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Przykładowo w pierwszych miesiącach spłaty kredytu zaciągniętego na 550 tys. zł i 30 lat, dopłata państwa do miesięcznej raty wyniesie aż 2,6 tys. zł. Przez 10 lat ryzyko wzrostu raty po okresie dopłat będzie zminimalizowane. A zdaniem szefa resortu MRIT, po 10 latach wysokość raty może nawet zmaleć.

Maksymalny kredyt, jakie będą mogły zaciągnąć osoby będące w programie Pierwsze Mieszkanie to 500 tys. zł, a w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi, co najmniej jedno dziecko – do 600 tys. zł.

Natomiast z Konta Mieszkaniowego skorzystają także ci, którzy mają jedno niewielkie lokum i mieszkają w nim z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci. W takiej sytuacji będzie można założyć konto i składać na pierwsze mieszkanie także dla dziecka od 13, roku życia.

Konto Mieszkaniowe

Każdy, kto w perspektywie kilku lat planuje kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego będzie mógł zacząć oszczędzać na specjalnym Koncie Mieszkaniowym. Założenie jego to jednoczesna deklaracja wpłat od 500 do 2000 zł miesięcznie przez 3 do 10 lat.

Systematyczne wpłaty miałyby być premiowane. Premia będzie naliczana raz do roku, a jej wysokość miałaby zależeć od sumy środków zgromadzonych na koncie, wysokości inflacji oraz zmian rynkowych cen nieruchomości. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat. W przypadku, gdy okres oszczędzania zakończył się przed 25. rokiem życia, termin 5 lat zostanie wydłużony do ukończenia 30 lat.