Grzegorz Kawecki jest wiceprezesem i dyrektorem zarządzającym giełdowego Marvipolu od stycznia 2020 r. Wcześniej kierował deweloperską firmą SGI, odpowiadał też za ekspansję i marketing sieci Komfort. Ukończył politologię i prawo na Uniwersytecie Szczecińskim.

W nieruchomościach pracuję, bo…

To dziedzina życia ciągle się zmieniająca. Z pozoru każda budowa jest podobna, ale przez ponad 20 lat nie widziałem dwóch identycznych budów. Praca wymaga ciągłej uważności, śledzenia rynku mikro i makro. Inwestowanie w nieruchomości to długi proces i inercja, więc należy dość mocno antycypować przyszłe wydarzenia. Od 12. roku życia grałem w ligowych klubach koszykówki. Współzawodnictwo mam we krwi, dlatego ciągły stres będący w tej branży od zawsze lubiłem, to napięcie związane z działaniem i odpowiedzialnością jest w moim DNA.

Gdybym nie pracował w branży...

Prowadziłbym inny biznes lub byłbym wykładowcą akademickim.

Mój ulubiony budynek to...

Powiem przewrotnie: Ściana Płaczu/Zachodni Mur w Jerozolimie. To pozostałość budynku, jego podwalina, ale pokazująca potęgę. Nie spotkałem miejsca z takim ładunkiem energetycznym.

Najlepsza rada, jaką otrzymałem...

Nie ma takiego problemu, którego nie przezwyciężysz! Od samego początku pracy zostałem rzucony na głębokie wody. Nie uczono mnie pływać, tylko zaufano mojemu charakterowi. Wiedziałem, że przejdę wszystkie problemy, jakie pojawią się na mojej drodze.

Polski rynek nieruchomości to jednym słowem…

Nadal jesteśmy na początku naszej drogi. Ciągle rozwijamy się, ale i notujemy „reversizm” w rozwiązaniach – cofamy się, ruszamy do przodu, cofamy się… Polski rynek jest niedojrzały. Dynamizm jest pozytywnym zjawiskiem, ale zbyt duża dawka zmian legislacyjnych szkodzi naszym działaniom. Rządzący powinni pozwolić rynkowi rozwijać się samodzielnie z lekkimi regulacjami. Kolejni włodarze starają się regulować i uczestniczyć w naszym życiu biznesowym. Na końcu za to wszystko płaci klient.

Najważniejsza rzecz do poprawki na rynku to…

Uspokojenie legislacyjne. Co chwilę wprowadzane są zmiany w przepisach. Inwestorzy ledwo zdążyli dostosować swoje działania do ustawy o ochronie nabywcy lokali, a już wprowadzono kolejną zmienną, która jest kosztowna dla klientów.

Hitem na rynku nieruchomości będzie ...

Nie hitem, a raczej zjawiskiem – będzie najem. Coraz mniej ludzi stać na kupno mieszkania, a i przyzwyczajenia się zmieniają. Kolejne pokolenia chcą być bardziej mobilne. Rosnące koszty kredytu i zwyczaje wpłyną na rozwój rynku najmu instytucjonalnego i prywatnych inwestorów. Polacy zaczną więcej najmować, niż kupować. To trend nie do zatrzymania.

W wolnej chwili...

Spędzam czas z najbliższymi. Czytam. Jeżdżę na motocyklu. Staram się jak najwięcej grać w squasha – godzina myślenia o locie piłki pozwala oczyszczać umysł w tempie ekspresowym.

Najlepsze miejsce do życia to…

Mam dwa miejsca: Warszawa i Izrael. Warszawa, bo tu pracuję i mam najważniejsze dla mnie osoby wokół… Izrael – za energię i zapach, który wyzwala ta ziemia. Skrzyżowanie trzech monoteistycznych religii tworzy nie do opisania atmosferę. Staram się często bywać.

—oprac. Adam Roguski