- Polski rynek biurowy na zakończenie II kwartału dysponował ponad 12,6 mln mkw. nowoczesnej powierzchni. Tradycyjnie liderem jest Warszawa, ale osiem głównych regionalnych rynków z Krakowem i Wrocławiem na czele nie zwalnia tempa – podkreślają analitycy firmy doradczej Axi Immo. - Przykładem jest Trójmiasto, które dołączyło do grona biurowych milionerów. Z obrazu rynku wyłania się optymizm wynikający z rosnącego popytu.
Coraz większa podaż
W drugim kwartale deweloperzy oddali do użytku 12 biurowców. Od stycznia do czerwca na rynek biur w Polsce trafiły 34 inwestycje. Ich łączna powierzchnia to 440,8 tys. mkw. - Wśród największych wybudowanych w tym czasie biurowców są budynek Forest Tower (51,5 tys. mkw., HB Reavis, Warszawa), KTW II (39,9 tys. mkw., TDJ Estate, Katowice) oraz Midpoint71 (36,2 tys. mkw., Echo Investment, Wrocław).
W Warszawie w drugim kwartale oddano do użytku dwa kompleksy – SkySawa (22,8 tys. mkw.) i Intraco Prime (12,8 tys. mkw.), które powiększyły całkowite zasoby stołecznego rynku biurowego do niemal 6,3 mln mkw. - Łączny wynik nowej podaży w stolicy w pierwszej połowie roku to ponad 129 tys. mkw. – podają eksperci Axi Immo. – Dużym placem budowy są regionalne rynki biurowe. W pierwszym półroczu dostarczono tam aż 26 inwestycji o łącznej powierzchni 311,8 tys. mkw. Od kwietnia do czerwca oddano dziesięć kolejnych inwestycji. Największa z nich to pierwszy etap The Park Kraków (11,7 tys. mkw., White Star) w Krakowie. W miastach regionalnych najwięcej powierzchni biurowej oddano w Krakowie (ok. 26,3 tys. mkw.). W Trójmieście i Łodzi przybyło po 18,8 tys. mkw.
Eksperci Axi Immo podkreślają, że duża aktywność deweloperów przełożyła się na wzrost całkowitych zasobów powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach biurowych (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Szczecin i Lublin) do ponad 6,3 mln mkw. Największymi centrami biznesowymi po Warszawie są Kraków (ponad 1,6 mln mkw. biur), Wrocław (ponad 1,3 mln mkw.) i Trójmiasto (niespełna 1,1 mln mkw.).