Inwestorzy chcą kupować biurowce w regionach

Popyt na biura w największych miastach regionalnych był w pierwszym półroczu większy niż w całym 2021 roku – wynika z analiz Avison Young.

Publikacja: 09.08.2022 10:33

Inwestorzy chcą kupować biurowce w regionach

Foto: Avison Young

Biurowce w regionach są teraz jednym z głównych celów inwestorów – podkreślają analitycy Avison Young. - Okazuje się, że wyższe koszty finansowania i zmiany w otoczeniu biznesowym nie zniechęciły inwestorów do lokowania kapitału w nieruchomości komercyjne w Polsce. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku wartość inwestycji osiągnęła 2,9 mld euro. To trzeci najlepszy wynik za pierwsze półrocze w ciągu ostatnich sześciu lat.

W koszulce lidera

– Polski rynek inwestycyjny, mimo zawirowań geopolitycznych, ma się bardzo dobrze. Na uwagę zasługuje fakt, że koszulkę lidera odebrał w tym roku magazynom sektor biurowy, który miał aż 44-proc. udziału we wszystkich transakcjach inwestycyjnych z wynikiem prawie 1,3 mld euro. Aktywność inwestorów w sektorze biurowym, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła o 60 proc. – podaje cytowany w komunikacie Marcin Purgal, dyrektor w Avison Young. – Już początek roku przyniósł kilka przejęć kluczowych aktywów biurowych w kraju, a w drugim kwartale zawarto osiem transakcji biurowych, z czego aż siedem – w miastach regionalnych. Największe z nich to sprzedaż Nowego Rynku D w Poznaniu firmie Eastnine AB ze Szwecji, MidPoint 71 we Wrocławiu – firmie Trigea Real Estate Fund czy Sky Tower, najwyższego budynku regionalnego i ikony Wrocławia, firmie Adventum Group – wskazuje.

Analitycy Avison Young tłumaczą, że na jeden z najlepszych wyników w historii, jaki był udziałem segmentu biurowego na polskim rynku inwestycyjnym w pierwszym półroczu, wpływ miał zakup warszawskiego biurowca Warsaw Hub przez Google. – To największa pojedyncza transakcja odnotowana w sektorze biurowym w Polsce. I to właśnie dzięki tej transakcji segment biurowy zepchnął z najwyższego miejsca na podium magazyny, które królowały przez ostatnie dwa lata wśród transakcji inwestycyjnych – mówią eksperci. – Trzeba zaznaczyć, że spośród 14 nieruchomości biurowych, które zmieniły właściciela w pierwszym półroczu tego roku, aż 11 to biurowce zlokalizowane w miastach regionalnych – mówi Marcin Purgal. – Tak duże zainteresowanie inwestorów aktywami biurowymi w miastach regionalnych to efekt mocno konkurencyjnej oferty naszego rynku w porównaniu z Europą Zachodnią w zakresie stóp kapitalizacji czy jakości budynków. Nie zauważamy znaczącej dekompresji stóp kapitalizacji, w Polsce pozostają one nadal na stabilnym poziomie, a jednocześnie w topowych budynkach biurowych zaczęły rosnąć czynsze – dodaje.

Dobre prognozy

- Odporność polskiego rynku inwestycyjnego na zawirowania w światowej gospodarce, jaką rynek wykazał się podczas pandemii, pozwala patrzeć z optymizmem na nadchodzące półrocze. Niemej jednak, dalsza aktywności inwestycyjna będzie uzależniona od sytuacji geopolitycznej, poziomu inflacji czy dostępności finansowania przy zmieniających się stopach procentowych – tłumaczą eksperci Avison Young. - Apetyt inwestorów na zlokalizowane w Polsce nieruchomości nie słabnie, o czym świadczą toczące się negocjacje oraz nowe produkty, które są właśnie prezentowane na rynku.

Według danych Avison Young w pierwszej połowie tego roku regionalne rynki biurowe zyskały ponad 300 tys. mkw. powierzchni. - Zgodnie z szacunkami do końca roku w największych miastach w regionach ma być oddanych 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej- najwięcej w Krakowie i Wrocławiu. W regionach buduje się ok. 550 tys. mkw. biur z terminami oddania do końca 2024 roku. Przed nami zatem jeszcze szczyt nowej podaży, a to dobrze wróży zawieraniu kolejnych transakcji inwestycyjnych – oceniają eksperci.

Największe biurowce oddane w tym roku do użytkowania w regionach to m.in. Global Office Park A1 i A2 (55,2 tys. mkw.), KTW II (40 tys. mkw.) w Katowicach, wrocławski MidPoint71 (36,2 tys. mkw.), łódzka Fuzja, budynki C i D (18,7 tys. mkw.), trójmiejski Format (16 tys. mkw.), Office Park D w Lublinie (15 tys. mkw.) czy krakowski The Park Kraków I (11 700 mkw.). W pierwszej połowie tego roku najwięcej powierzchni biurowych przybyło w Katowicach, Trójmieście i Krakowie. Dzięki temu, do grupy największych rynków biurowych w kraju, których zasoby przekraczają 1 mln mkw. powierzchni, dołączyło Trójmiasto.

Biurowce w regionach są teraz jednym z głównych celów inwestorów – podkreślają analitycy Avison Young. - Okazuje się, że wyższe koszty finansowania i zmiany w otoczeniu biznesowym nie zniechęciły inwestorów do lokowania kapitału w nieruchomości komercyjne w Polsce. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku wartość inwestycji osiągnęła 2,9 mld euro. To trzeci najlepszy wynik za pierwsze półrocze w ciągu ostatnich sześciu lat.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Nieruchomości
Stare biurowce i galerie zmienią się w mieszkania
Nieruchomości
Więcej chętnych na elastyczne biura. Czynsze wzrosną
Nieruchomości
Trójmiasto w gronie „milionerów”
Nieruchomości
Drugie życie fit-outów
Nieruchomości komercyjne
W domu praca, w biurze – innowacja