Z raportu Flexmark sporządzonego przez Workthere wynika, że 87 proc. operatorów elastycznych powierzchni biurowych w Wielkiej Brytanii wskazuje na rentowność działalności, a 63 proc. z nich może pochwalić się ponad 15-proc. marżami. Są one o 50 proc. wyższe niż w 2021 r.
Raport prezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród operatorów elastycznych biur na świecie. Odsetek podmiotów odnotowujących zyski w tej branży wzrósł w ciągu roku z 82 do 89 proc. Z danych wynika, że wskaźnik obłożenia w skali globalnej wzrósł zarówno w biurach gabinetowych, jak i we współdzielonych powierzchniach. Wynosi on 81 i 69 proc. – Wskaźniki te są zbliżone do tych notowanych przed wybuchem pandemii – mówią przedstawiciele firmy doradczej Savills.
Przewaga konkurencyjna
- W Polsce podobnie jak w Wielkiej Brytanii odnotowujemy duży wzrost zainteresowania biurami typu flex. Wskaźniki obłożenia to 80-90 proc., a chętnych na taki najem nadal przybywa. W 2022 r. odnotowaliśmy rekordową liczbę transakcji, wśród których znaczną część stanowią umowy z dużymi firmami z sektora IT, które decydują się na wynajem takich przestrzeni na ok. 50-90 stanowisk pracy – mówi cytowany w raporcie Jarosław Pilch, dyrektor działu powierzchni biurowych (reprezentacja najemcy) w firmie Savills, który stoi również na czele Workthere w Polsce. - Formuła krótkoterminowego najmu daje im niezbędną elastyczność na trudnym rynku, gdzie możliwość reagowania na redukcję lub wzrost zatrudnienia daje znaczącą przewagę konkurencyjną – wyjaśnia.
Jak pokazuje raport Flexmark, struktura popytu się zmieniła. Najemcy elastycznych biur są bardziej różnorodni. - Korporacje (zatrudniające ponad 101 osób) i duże scaleupy (21-100 pracowników) odpowiadają za 42 proc. popytu w skali globalnej w porównaniu z 37 proc. w 2021 r. W Wielkiej Brytanii odsetek przedsiębiorstw wynajmujących elastyczne powierzchnie biurowe wzrósł z 7 proc. w 2021 r. do 24 proc. Z kolei udział małych startupów (2-10 pracowników) sięgnął 27 proc., natomiast większych startupów (11-20 osób) i scaleupów wyniósł po 22 proc. – wskazują autorzy raportu.