- Pierwsze półrocze to rekordowy popyt na warszawskie biura. W obliczu rosnącej luki podażowej przewidujemy wzrost czynszów, na co wpłynie zmniejszenie zasobów i znaczący wzrost kosztów budowy i zarządzania obiektami biurowymi – wyjaśniają analitycy Savillsa w najnowszym raporcie.

Całkowita podaż biur w Warszawie to już 6,27 mln mkw. – 45 proc. nowoczesnej powierzchni znajduje się w strefach centralnych, reszta - poza centrum – podaje Savills. –W budowie jest 303,1 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. To najmniej w historii. W drugiej połowie roku deweloperzy planują dostarczyć 122,5 tys. mkw. biur.  W sumie nowa podaż w 2022 roku to 251,5 tys. mkw.

– Największe obiekty w budowie to m.in. Varso Tower (66,3 tys. mkw.), The Bridge (47 tys. mkw.) i Skyliner II (38 tys. mkw.) – wskazują eksperci Savillsa. Pierwszy z tych obiektów ma być oddany do użytku jeszcze w tym roku.

- Widzimy postępujący spadek aktywności deweloperów, który rozpoczął się w I kwartale 2020 roku. Po wybuchu pandemii i wojny na Ukrainie część projektów została czasowo zamrożona – komentuje cytowany w komunikacie Daniel Czarnecki, dyrektor działu powierzchni biurowych (reprezentacja właściciela) w firmie doradczej Savills. Ekspert mówi o wzroście cen materiałów i surowców i odpływie części ukraińskich pracowników budowlanych, co nie pozostało bez wpływu na planowanie inwestycji.

- Przewidujemy, że w latach 2023-2024 do użytku zostaną oddane obiekty o łącznej powierzchni 251,6 tys. mkw. Luka podażowa będzie się powiększać, co utrudni najemcom wynajem biur w nowych lokalizacjach – mówi Daniel Czarnecki.

Savills podaje, że na koniec czerwca tego roku współczynnik powierzchni niewynajętej w Warszawie to 11,9 proc. W ciągu półrocza spadł o 0,7 pkt proc. - Miesięczne stawki najmu biur w najbardziej prestiżowych lokalizacjach strefy centrum utrzymały się w przedziale 21-25,5 euro za mkw. – wskazują autorzy raportu. – W kilku budynkach zauważalny jest trend wzrostowy. Na Służewcu – największym pozacentralnym obszarze biznesowym stolicy – czynsze wyniosły 13-15 euro za mkw. miesięcznie.