- To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę – powiedział na czwartkowej konferencji prasowej minister Waldemar Buda.

Jak wynika z prezentacji planowanych zmian, nie będzie też konieczności zatwierdzania przez organ projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu zagospodarowania działki lub terenu.  Obligatoryjny ma być natomiast kierownik budowy, jeśli powierzchnia zabudowy domu będzie przekraczać  70 m2. Minister zapowiedział także uproszczenie procedury oddawania do użytkowania budynków jednorodzinnych.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor będzie jednak musiał zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.

By zwiększyć dostępność projektów domów do 70 m2, MRiT zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Minister pokazał dziennikarzom pierwsze 22 projekty z 70. , które docelowo mają być oddane za darmo w ręce obywateli.  Można je oglądać na stronie https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane.

Od 3 stycznia 2022 roku obowiązują przepisy prawa budowlanego pozwalające budować bez pozwolenia domy do 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.   Zamiar budowy należy jedynie zgłosić właściwym organom. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. określenie rodzaju planowanych robót, zakresu i sposobu wykonywania robót oraz
terminu rozpoczęcia robót. Do zgłoszenia należy dołączyć wymagane projekty, szkice i rysunki, a także dodatkowe pozwolenia, uzgodnienia i opinie sporządzone przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. 

Czytaj więcej

Od poniedziałku można będzie budować domy bez pozwolenia

 

 

 

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM