Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie rat spłaty kredytu – po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. 4 razy w 2022 r. i 4 razy w 2023 r. rata zostanie przesunięta do spłaty, bez odsetek.

Rozwiązanie będzie dostępne dla kredytobiorców, którzy mają kredyty w złotówkach, a nieruchomość przeznaczona jest na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Jak zaznaczono w komunikacie rządu, wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu zostaną przedłużone.

Co więcej, wakacje kredytowe będą dotyczyć części kapitałowej oraz odsetkowej raty.

Rząd chce też zastąpić wskaźnik WIBOR innym wskaźnikiem, który jak przekonuje, obniży raty.

- Procedura wyznaczenia zamiennika, po wystąpieniu zdarzenia uruchamiającego, określonego w unijnym rozporządzeniu BMR, będzie inicjowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W proces zostanie zaangażowany Komitet Stabilności Finansowej (zrzeszający przedstawicieli wszystkich instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego), aby wypracować jak najlepsze rozwiązanie. Finalnie, minister finansów będzie mógł określić zamiennik w rozporządzeniu - czytamy w komunikacie. 

Projekt zakłada też zasilenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców dodatkowymi środkami, tj. 1,4 mld zł do końca 2022 roku (budżet funduszu wzrośnie do ponad 2 mld zł).

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jest rozwiązaniem, z którego Polacy mogą skorzystać już dziś. Maksymalne wsparcie to 2 tys. zł, które może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy – co daje łącznie 72 tys. zł. dofinansowania.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Spłata pożyczki rozpoczyna się po dwóch latach w równych i nieoprocentowanych 144 ratach. Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem jest terminowa spłata 100 pierwszych rat.

Złożenie wniosku o wsparcie z funduszu będzie możliwe online.

Aby skorzystać ze wsparcia trzeba spełnić jeden z warunków:

- co najmniej jeden z kredytobiorców ma status bezrobotnego;

- miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów;

- miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza w 2022 r. 1552 zł /os. w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1200 zł /os. w gospodarstwach wieloosobowych.

Czytaj więcej

Morawiecki obiecuje kredytobiorcom pomoc. „Koniec z WIBOR-em i wakacje kredytowe”