Frankowicze stracili dom. Ziobro składa skargę nadzwyczajną

Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną w sprawie kredytobiorców, którzy w wyniku postępowania egzekucyjnego stracili swój dom.

Publikacja: 07.03.2022 15:08

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Foto: PAP/Paweł Supernak

Sprawa dotyczy umowy kredytu mieszkaniowego, denominowanego we frankach szwajcarskich na 350 tys. zł. Pieniądze te miały zostać przeznaczone na dokończenie budowy domu jednorodzinnego. 

Szacunkowa, łączna kwota wszystkich kosztów, opłat i prowizji, do których zapłaty zobowiązany byli kredytobiorcy obliczona na dzień zawarcia umowy wynosiła 418 tys. zł. Przy czym, ostateczna wysokość łącznej kwoty zależała od wysokości oprocentowania kredytu w okresie obowiązywania umowy i kosztów związanych z ustanowieniem prawnych zabezpieczeń jego spłaty.

W grudniu 2015 roku bank wezwał kredytobiorców do zapłaty zadłużenia wynikającego z umowy kredytu w kwocie 454 738,64 złotych, w marcu 2016 roku wniósł przeciwko kredytobiorcom pozew o zapłatę w postępowaniu upominawczym domagając się zapłaty kwoty 410 245,15 złotych wraz z odsetkami.

Sąd Okręgowy w Poznaniu zasądził żądaną kwotę wraz z odsetkami. Wobec braku złożenia sprzeciwu przez pozwanych, nakaz zapłaty postanowieniem został zaopatrzony w klauzulę wykonalności i stał się podstawą do prowadzenia postępowania egzekucyjnego z nieruchomości oraz rachunku bankowego. Komornik sprzedał na licytacji dom jednorodzinny kredytobiorców.

W skardze nadzwyczajnej podniesiono, że Sąd Okręgowy w Poznaniu nie uwzględnił faktu, iż pozwani są konsumentami i że jako słabsza strona umowy zawieranej z profesjonalistą podlegają ochronie, która w przypadku postępowania toczącego się przed sądem, powinna polegać na weryfikacji czy dochodzone roszczenie nie narusza przepisów chroniących konsumenta przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi oraz czy przedłożona wraz z pozwem umowa kredytu nie zawierała niewiążących pozwanych klauzul niedozwolonych. W szczególności w zakresie, w jakim regulowała sposób wyliczenia kwoty kredytu podlegającej spłacie i wysokość poszczególnych rat poprzez odwołanie do kursów z tabel banku (mechanizm indeksacji), które to postanowienia nie zostały indywidualnie uzgodnione z kredytobiorcami, będącymi konsumentami. Postanowienia te mogły bowiem kształtować ich prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając ich interesy, co powinno skutkować uznaniem ich za abuzywne. Konieczne było dokonanie oceny ewentualnego skutku ich wyeliminowania ze stosunku zobowiązaniowego pomiędzy stronami, w tym ustalenia, czy czynność prawna zawarta pomiędzy nimi pozostawała ważna.

Zaznaczono, że w sprawie, w której pozwanym jest konsument, sądy muszą każdorazowo dokonywać oceny, nie tylko tego czy wierzytelność wobec konsumenta istnieje, a jeśli tak to w jakiej wysokości, ale również, czy wytaczając powództwo nie doszło do nadużycia prawa podmiotowego przez instytucję kredytową w stosunku z nieprofesjonalistą, w tym poprzez posłużenie się wzorcem umowy zawierającym klauzule niedozwolone, co winno zapewnić skuteczną ochronę przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.

Podkreślono, że pozwani wskazali, iż umowa została zawarta przez strony według standardowego wzorca umownego, stosowanego przez bank, bez jakiegokolwiek wpływu kredytobiorców na jego treść. Takie klauzule uznane zostały przez sądy powszechne za klauzule niedozwolone. Dotyczy to klauzul abuzywnych, umożliwiających bankowi przeliczenie kwoty pożyczki oraz poszczególnych rat z CHF na PLN według kursów ustalanych arbitralnie przez bank.

Zaznaczono, że w objętej skargą sprawie nakaz zapłaty nie mógł zostać wydany, gdyż okoliczności wskazane w treści pozwu budziły wątpliwości. Co więcej do pozwu nie dołączono jakichkolwiek dokumentów, z których wynikałoby w jaki sposób wyliczono wysokość zobowiązania kredytobiorców oraz nie załączono dokumentu „ogólnych warunków kredytowania”, który jak wynika z zapisów umowy był jej integralną częścią. Brak skierowania w tych okolicznościach sprawy do postępowania w oparciu o przepisy ogólne narusza równowagę kontraktową stron i aprobuje rażące naruszenie interesów konsumenta, polegające na wprowadzeniu daleko idącej dysproporcji praw i obowiązków na jego niekorzyść - wskazał Prokurator Generalny.

Czytaj więcej

Zbigniew Ziobro z odsieczą frankowiczów. Składa skargi nadzwyczajne do Sądu Najwyższego
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP