– Przez „zasoby mieszkaniowe" należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców – stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach w niedawnej interpretacji. Wyjaśnia, że gospodarka zasobami mieszkaniowymi to po prostu zarządzanie rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem.
Dotyczy to też strychów, garaży, wind czy innych urządzeń i pomieszczeń ułatwiających dostęp do budynku i zapewniających jego funkcjonowanie.
Sprawa dotyczyła spółdzielni mieszkaniowej, która zapytała Izbę o zakres stosowania zwolnienia z podatku zawartego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT. Zgodnie z nim zwolnione są dochody m.in. spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.
Spółdzielnia zapytała o kary umowne i odszkodowania, przychody ze sprzedaży gruzu i złomu uzyskanych podczas robót. Pytała też o kwoty uzyskane tytułem naprawienia różnych szkód. Wspólnym mianownikiem było to, że przychody wiązały się z nieruchomościami wspólnymi.
Spółdzielnia uznała, że jeśli dotyczą one nieruchomości, w których znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne, dochody są zwolnione z CIT w całości. Gdy natomiast przychody pochodzą z nieruchomości, w których znajdują się dodatkowo lokale użytkowe, przysługuje jej częściowe zwolnienie, według klucza powierzchni.