Wchodząca właśnie w życie nowelizacja z 6 lipca 2016 r. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece ma jeden cel: poprawić błędy popełnione w trakcie prac nad poprzednimi zmianami do ustawy rolnej, obowiązującymi zaledwie od 30 kwietnia.
Szansa na kredyt
– Nowelizacja z 6 lipca odblokowuje kredytowanie nieruchomości rolnych – uważa Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich. Tłumaczy, że po 30 kwietnia banki przestały finansować ich nabycie. Dotyczy to także domów, które stoją na nieruchomościach, które tylko oficjalnie mają status rolny, a w rzeczywistości nie mają z rolnictwem nic wspólnego.
Poprzednia nowela ustawy rolnej zmieniła brzmienie art. 68 ust. 2a ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z tym przepisem suma hipotek na nieruchomości rolnej nie może przewyższać jej wartości rynkowej ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki.
14,7 mln ha gruntów rolnych znajduje się na obszarze Polski, większość należy do osób prywatnych
– Tymczasem na całym świecie zasadą jest, że hipoteka ustanawiana na nieruchomości zabezpiecza co najmniej 150 proc. wartości kredytu – wyjaśnia Tadeusz Białek.