Dom zniszczony przez nawałnicę można wyremontować bez uzyskania pozwolenia

Klęska Żywiołowa | Nieduży dom zniszczony przez nawałnicę można wyremontować bez załatwiania formalności. Nie będzie to samowola budowlana.

Aktualizacja: 21.08.2017 09:54 Publikacja: 21.08.2017 08:07

Dom zniszczony przez nawałnicę można wyremontować bez uzyskania pozwolenia

Foto: PAP/Dominik Kulaszewicz

Podczas ostatnich burz ucierpiały także budynki. W ich remoncie i odbudowie mogą pomóc uproszczenia w formalnościach budowlanych. Zawiera je ustawa z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (dalej jako: specustawa).

Obowiązuje ona przez 24 miesiące od daty wejścia w życie rozporządzenia prezesa Rady Ministrów zawierającego listę gmin i miejscowości poszkodowanych przez żywioł. Specustawę stosuje się tylko w miejscowościach i gminach wymienionych w rozporządzeniu.

To z ostatnio poszkodowanymi opublikowano w Dzienniku Ustaw z 17 sierpnia 2017 r., poz. 1547. Weszło w życie w ostatni piątek. Znajduje się w nim 100 gmin poszkodowanych niedawno przez wichury i deszcze: dziesięć z województwa pomorskiego, 28 z kujawsko-pomorskiego, pozostałe z wielkopolskiego.

Tam można już stosować specustawę, a ta ma dużo zalet. Nie trzeba zgłaszać remontu budynków, w tym mieszkalnych, które mają kubaturę do 1000 m sześc. i wysokość do 12 m. Oznacza to, że w miejscowości, w której np. zerwało dachy lub uszkodzone zostały ściany w budynkach o tych parametrach, nie trzeba dopełniać formalności budowlanych. Pod warunkiem oczywiście, że zaplanowane prace będą remontem w rozumieniu prawa budowlanego, czyli odtworzeniem stanu pierwotnego . Wyjątkiem są budynki wpisane do rejestru zabytków.

Specustawa przewiduje także prostsze zasady odbudowy całości lub części zniszczonych domów.

Zgodnie z przepisami odbudową jest odtworzenie obiektu budowlanego w całości lub w części. Przy czym jeżeli odbudowa następuje w dotychczasowym miejscu, to budynek musi odpowiadać wymiarami temu zniszczonemu lub uszkodzonemu. Gdy natomiast odbudowa następuje na terenie tej samej gminy w innym miejscu, ale wskazanym w planie odbudowy, miejscowym planie albo w warunkach zabudowy – obiekt odbudowany może się różnić wymiarami od zniszczonego lub uszkodzonego.

Do odbudowy z reguły niepotrzebne jest pozwolenie na budowę, wystarczy zgłosić zamiar staroście (prezydentowi miasta na prawach powiatu). W zgłoszeniu trzeba tylko określić zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia, a także dołączyć odpowiednie szkice lub rysunki. Gdy zachodzi taka konieczność, starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) w postanowieniu nakłada na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia dokumentów. Do użytkowania odbudowanego budynku można przystąpić, gdy tylko będzie gotowy i po zawiadomieniu powiatowego nadzoru budowlanego.

Ponadto na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (www.gunb.gov.pl) oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa udostępniono formularz (z przykładowym wypełnieniem) pomocny w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku nawałnic.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki r.krupa@rp.pl

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr