Właściciele obawiają się wynajmować mieszkania, ponieważ trudno jest pozbyć się złego lokatora. Nowe przepisy przewidują, że do najmu instytucjonalnego nie będzie się stosować ochrony przed eksmisją. Eksmisja na bruk będzie możliwa?
Nie ma masowych eksmisji na bruk w przypadku umowy najmu okazjonalnego i nie należy się spodziewać, by były w przypadku najmu instytucjonalnego. Rozwiązania dotyczące najmu instytucjonalnego umożliwiają zawieranie umów dopuszczających eksmisję do lokalu z zasobu publicznego, kiedy najemca przestaje płacić za lokal.
Do wypowiedzenia umowy może dojść tylko wtedy, gdy najemca używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z przeznaczeniem, zalega z czynszem za trzy miesiące – pomimo wyznaczenia dodatkowego miesiąca na spłatę należności, albo wynajął lub oddał do bezpłatnego używania lokal bez pisemnej zgody właściciela. Jeśli będzie to mieszkanie z opcją wykupu, które będzie oferował Krajowy Zasób Nieruchomości, najemca będzie miał dodatkową poduszkę bezpieczeństwa – wpłacone środki na poczet wykupu zostaną spożytkowane na pokrycie czynszu w przypadku przejściowych trudności finansowych. Te rozwiązania chronią najemców przed uzależnieniem ich sytuacji od uznaniowej decyzji wynajmującego. Jeśli umowa wygaśnie, to najemca będzie mógł na zasadach ogólnych wystąpić z wnioskiem o najem lokalu w zasobie publicznym, o ile spełni warunki zawarcia umowy najmu takiego lokalu.
A jak wygląda opodatkowanie tych trzech rodzajów umów? Czy w każdym wypadku fiskus będzie pobierać tyle samo?
Osoby fizyczne wynajmujące mieszkanie, niezależnie od formy umowy, mogą wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, gdzie dochody z najmu powiększają dochód osobisty opodatkowany podatkiem PIT, według stawki 18 proc. lub 30 proc., albo liniowej stawki 19 proc. w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Mogą też korzystać z opodatkowania ryczałtowego, obliczanego jako 8,5 proc. przychodów z najmu, wtedy jednak nie ma możliwości odliczenia kosztów.
CV
Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury i budownictwa, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Wieloletni wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury oraz członek Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Uczestniczył w pracach podkomisji: do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.